En iyi tansiyon aleti markaları nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kalbin görevi, vücudumuzda bulunan kanı pompalamaktır. Kanın vücuda pompalanırken oluşan basınca tansiyon denir. Tansiyon büyük ve küçük tansiyon olmak üzere iki gruba ayrılır. Tansiyon ölçerken en iyi tansiyon aleti hangisi ise onu kullanmalısınız. Çünkü tansiyon o kadar hassas bir konudur ki büyük tansiyon değerinin çok fazla olması ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Beyin kanaması ve felç geçirme riski çok fazladır. Tansiyonun yükselme ya da düşme nedenleri nelerdir? Duyguların aşırı bir şekilde yaşanması yani aşırı sevinç, yorgunluk, aşırı derecede heyecanlanmak kalbin kan pompalama kuvvetinde normal olmayan bir şekilde yükselmesi ve damarların kasılması, yüksek yani hiper tansiyona sebep olmaktadır. Sadece duyguların yoğun yaşanması yüksek tansiyon için tek neden değildir. Yaşı genç olmayan kişiler özellikle ellili yaşlardan sonra yüksek tansiyon oluşma olasılığı daha fazladır. Bazı kişilerde var olan herhangi bir hastalık tansiyonun dengesizleşerek yükselmesine ya da düşmesine sebep olurken bu durum herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde aşırı stres altında iken tansiyon sorunu ortaya çıkıyor.

Tansiyonun yükseldiği ya da düştüğü nasıl anlaşılır? Tansiyon belirtileri nelerdir?

Şiddetli baş ağrısı enseden başlayıp boyun kısmına kadar devam ediyorsa aynı anda sersemlik hissi, mide bulantısı ve kusma oluyorsa hiç vakit kaybetmeden kendi imkanlarınız ile ya da hastaneye giderek tansiyon ölçümü yaptırarak gerekli tedaviyi uygulamanız sağlık açısından çok önemlidir. Evinizde bulunan tansiyon aleti ile ölçüm yapılıyorsa doğru ölçüm yapıp yapmadığından emin olmalısınız.

TANSİYON ALETİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İlk yardım çantası nasıl her evde bulunması gerekiyorsa tansiyon aleti de mutlaka herkesin evinde olmalıdır. Tansiyon aleti satın almadan önce en iyi tansiyon aleti tavsiye edecek yakınlarınızla görüşerek fikir alınmalıdır. Ev için kullanımı oldukça kolay olan dijital tansiyon aletlerini tercih edilebilir. Dijital tansiyon aletlerinin hepsinin ortak özelliği otomatik olarak ölçüm yapması ve ölçüm sonuçlarını hafızasında kayıtlı tutmasıdır. Diğer ortak özellikleri bilek üstünden ve kol dirseğinin üst kısmından ölçüm yapmaktadırlar. Tansiyonu ölçerken aynı zamanda dijital ölçerin ekranında nabız atış sayısı bilgisini de vermektedir. Ölçme esnasında kolunuzu kalp hizasına getirerek konuşmadan beklemelisiniz. Kola takılı olan manşet ile cihaz arasında bağlantı kuran kablo benzeri lastik bulunmaktadır. Klasik pompalı tansiyon aletleri ile dijital tansiyon aletleri arasında, hangisinin daha güvenilir olduğu konusunda ortak bir karar bulunmamaktadır. Ancak devlet hastanelerinde dijital tansiyon aleti kullanılıyor olması iki ölçüm aleti arasında tercih yapılmasını kolaylaştıracaktır. Tansiyon ölçümü yapılmadan on dakika önce herhangi bir şey yemek ya da içmek kan basıncını etkilediği için ölçüm sonucunu da etkilemektedir. Eczaneye gidip tansiyonunu ölçtürmek isteyen kişiye görevli, beş dakika dinlenmesi gerektiğini söyler. Bunun sebebi fiziksel aktivitelerden sonra kalp daha fazla kan pompalar ve ölçüm sonuçları gerçek değerleri göstermez.

EN İYİ TANSİYON ALETİ MARKALARI NELERDİR?

Tansiyon aleti almaya karar veren ancak en iyi tansiyon aleti hangisi olduğu hakkında hiçbir fikri olmayanlar için piyasada bulunan en iyi tansiyon aleti markalarından tavsiyeler vereceğiz.

OMRON MARKALI TANSİYON ALETİ

Cihazın en önemli özelliği hastanede ölçülen tansiyon sonuçları gibi doğru sonuçlar vermektedir. İki farklı kişi kullanıyorsa her birinin veri kayıtlarını hafızada tutar. Cihazın üretiminde kullanılan teknoloji sayesinde, manşetin takılı olduğu kolun pozisyonu ne olursa olsun doğru ölçümü yapmaktadır. Omron markalı tansiyon aleti 130 TL den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır.

BRAUN MARKA TANSİYON ALETİ

Büyük ve küçük tansiyon ve nabzı aynı anda ölçerek doğru sonuçları gösterir. Cihazın kutusunun içinde kol manşetinin kullanım klavuz bulunmaktadır. Dört adet pil ile çalışmakta olan cihaz 150 TL den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır.

ERKA MARKA TANSİYON ALETİ

En iyi tansiyon ölçme aleti markaları arasındadır. Diğer markalara göre fiyatı oldukça yüksek olan Erka marka tansiyon ölçme cihazı üstün Alman teknolojisi ile üretilmiştir.

 

Yorum yapın