Çocuk Bakımında Bilinmeyenler

Photo of author

By Bilgio.Net

Evlilik sonrası aile büyüklerinin genç çiftlerden bekledikleri tek ve en önemli değer bir torundur. Çiftlerin bir kısmı bu durumu sıcak karşılamasa da, Türk toplumunda ailenin varlığının bir bebek sahibi olması gerçeğine dayandırıldığı bilinir. Aileler bebeğe hazırlık için her türlü detayı düşünür. Bebek battaniyesi, yeleği, patiği, zıbını, kundağı derken, bebek için en kaliteli ürünler seçilmiş, örülecekler çoktan örülmüştür.

Türk toplumunda gelin olacak kızların çeyizlerinde dahi bebeklere özgü öğeler yer alır, bazı çeyizlerde hem pembe renkte, hem mavi renkte bebek aksesuarları bulunmaktadır. Ancak bir bebeğe sahip olurken yapılacak hazırlığın en önemlisini bebek bakımı ve sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak oluşturur.

Bebeğin Doğumu

Bazı çiftler hemen çocuk sahibi olmak isterler. Anne adayları hamilelik dönemlerinde sağlıklarına, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzlarına dikkat etmeli, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Hamilelik döneminde bebek bakımı hakkında bilgi edinmeli, araştırma yapmalıdır. Bebek bakımı zor ve uzun soluklu bir süreçtir. Bebeğin temizliği, hijyeni, doyurulması, uyutulması, gazının çıkarılması, alt değişimi ve banyo yaptırılması özenle ve titizlikle yapılması gereken işlemlerdir.

Bebeğin doğumundan itibaren bu işlemler başlar ve sağlıklı bireyler yetiştirmek için bu işlemleri yaparken son derece itinalı davranılması gerekir. Sağlık personelleri bebeğin doğumundan sonra anneye “bebeğin bir insan olduğunu ona insan gibi muamele etmesi” gerektiğini açıklamaktadır.

İlk Altı Aylık Dönem

Bebek bakımında en zorlu süreci ilk altı aylık dönem oluşturur. Bu dönemde anne ve çocuk arasında önemli bir bağ vardır. Bebekler annelerde kronik rahatsızlık olsa dahi mutlaka annelerini emerler. Emzirme işlemi bebeği anneye bağlar ve o vazgeçilmez bağı oluşturur. Bebeğin gelişimindeki en önemli besin anne sütüdür ve ihmal edilmemesi gerekir. Anne sütünün çocuk hastalıkları için katkıları son derece önemlidir ve bu önem çocuğun gelecek döneminde belirtiler gösterecektir.

Altı Aydan Sonra

Bebeğin altı aylık dönemi tamamlandığında bebek artık rahatlıkla kucağa alınmaya ve sıkıntıları azalmaya başlar. Gelişim yönünden de diş çıkarma, emekleme ve çiş söyleme gibi çocuk gelişimi gibi süreçlerin tamamı altı aydan sonra başlar. Çocuk ne kadar sağlıklı ise gelişimi de o kadar hızlı ve belirgin olmaktadır.

Yorum yapın