Evde Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bir mekanı görsel olarak değiştirmek istiyorsanız işe oranın aydınlatmasını değiştirerek başlamanız gerekebilir. Çünkü ışık, cisimleri olduğundan büyük yahut olduğundan küçük; olduğundan farklı renkte gösterebilir. Aynı şeyi evinizi örterken aynı zamanda ‘’ açan ‘’ aksesuarlarınız, yani perdeleriniz için de geçerlidir. Doğru aydınlatma ve isabetli tercih edilmiş perdeler, yaşam alanınıza ferahlık ve estetik katar.

Aydınlatma Yöntemleri Nelerdir ?

  • Birden fazla ışık kaynağı, örneğin bir lamba yerine birden fazla lamba kullanırsanız, oda görsel olarak daha da büyür. Ancak, aşırı güçlü ışık yayan lambalar altında odanızın ‘’ ameliyathane ‘’ gibi duracağını da unutmayın. Lamba sayısı fazla, ancak ışığın kuvveti ayarlı olmalıdır.
  • Avizeler, aplikler, masa lambaları ve varsa diğer ışık kaynakları, birbirlerine ve odanın genel havasına göre kombine edilmelidir.
  • Artık çok çeşitli avizeler bulmak eskisinden daha kolay. Esnek ve yapışkan yüzeye sahip bantları tavana veya duvara asarak değişik tasarımlar elde edebilirsiniz. Aydınlatma meselesi, yalnızca bir ‘’ Lamba ‘’ meselesi değil, aynı zamanda hayal gücünün devreye girmesiyle sınırları zorlayabilecek bir dekorasyon meselesidir.
  • Odayı görsel olarak genişletmek için en basit ve işlevsel yol çevreyi aydınlatmaktır. Odanın sınırlarını genişletmek için köşelere veya duvar boyuna yerleştirilen ışıklandırma enstrümanları, odanın sınırlarına daha geniş görünüm verir. Uzun ve dar odayı genişletmek için karşı duvarı aydınlatmanız, kısa ve sıkışık oda için ise çevre aydınlatması kullanmanız gerekir.
  • Tavanınız alçaksa, ayaklı lamba kullanarak tavanı olduğundan yüksek gösterebilirsiniz. Lambanın ışığı yerden tavana doğru yönlendirilirse, alçak tavan daha yüksek görünecektir. Fakat bu yöntem sadece ideal tavanlar için geçerlidir, aksi halde tavanın bütün kusurları görünebilir.
  • Yüksek tavanlı odalar için en doğru seçim büyük avizeler kullanmaktadır.
  • Çalışma alanınızın doğru aydınlatılması, göz sağlığınız için de önemlidir. Çalışma alanınızda odanın tavan lambasıyla yetinmeyip masa lambası kullanmak gerekir.
  • Yatak odalarında ışık, diğer odalara göre daha hafif ve yumuşak olmalıdır.
  • Mutfakta doğru aydınlatma sağlamak için ışığı birkaç noktaya yaymak iyi olur. Yemek masasının üzeri, ocak ve tezgah üzeri, dolapların üzeri gibi farklı noktalara konumlandırılan lambalar etrafı iyi aydınlatırken gözleri yormaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here