Evlilik Sayesinde İnsanlar Daha Sağlıklı Olabilir Mi?

Evlilik ve sağlıklı olmak arasındaki ilişki eskiden beri bilinen bir şey. Evliliğin mi sağlıklı olmayı sağladığı yoksa sağlıklı insanların mı evliliğe daha meyilli olduğu konusu ise çok net değil. Barselona’daki Autonoma Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı (Nezih Güner, Yuliye Kulikova ve Joan Llull ) ilişkinin nasıl olduğunu ortaya koymak için 20-64 yaş arası Amerikalıların bilgilerini inceledi. Evlilik sayesinde insanlar daha sağlıklı olabilir mi?

Araştırmacılar, evlilerle bekarların beyan ettikleri sağlık durumları arasındaki farkın gelir, yaş ve sınıf gibi faktörler ortadan kaldırıldığında da sürdüğünü, zamanla artarak gençlerde % 3 iken, 55-59 yaş arasındaki % 12’lere yükseldiğini tespit etti. ( Bu çalışmada birlikte yaşayan insanlar bekar olarak kabul edildi ancak araştırmacılar ayrıca bu kişilerin evliler grubuna dahil edildiğinde ne olacağını test etti. Cevap şuydu: Pek bir şey değişmedi. ) Daha sonra ne derece doğuştan ve değişmez olduğunu ayırt etmek amacıyla bireylerin sağlığını zaman içerisinde izlediler. Bu durum sonucunda, araştırmacılar fiziksel ve kişisel özellikleri bakımından iyi genlere sahip bireylerin evliliğe daha meyilli oldukları gerçeğiyle karşılaştılar. Bir kereliğine bu dikkate alındığında, evlilerle bekarlar arasındaki sağlık durumu farkı 39 yaşın altındakilerde ortadan kalktı. Bu durum, bireyler genç olduğunda evliliğin sağlık durumu üzerinde etkisi olmadığını ortaya koyuyor. Bunun yerine, sebep-sonuç ilişkisi farklı yoldan da geçerli olabilir: Veriler, doğuştan sağlıklı olmanın evlenme olasılığını yükselttiğini öne sürüyor.

Ancak tablo yaşlılar için daha farklı. 55-59 yaş arası kişilerde, evlilerle bekarlar arasındaki sağlık durumu açısından halen %6 oranında bir fark bulunuyor ve bu fark doğuştan sağlıklı olmakla açıklanabilecek bir şey değil. Araştırmacılar, zamanla evliliğin bir ilişkideki sağlık durumuna olumlu fayda sağladığı sonucuna varıyor ve bunu ‘’ koruyucu etki ‘’ olarak adlandırıyor.

Bu etki nasıl gerçekleşiyor? En azından Amerika’daki faktörlerden biri sigorta: Bekarlar, sağlık sigortası yaptırmaya evlilerden daha az meyilli. Ancak bir diğer faktör davranışsal. Evlilik, sağlıklı davranmaya yöneltiyor. Bekar biri evlendiğinde sigarayı bırakma olasılığı % 13 oranında artıyor. Evliler, bir dizi işlemi içeren önleyici sağlık kontrollerini yaptırmaya bekarlardan daha meyilli, 50-54 yaş arasındakiler de %6 gibi bir oranla kolesterollerini ölçtürmeye, prostat ve göğüs muayenesi yaptırmaya eğilimli görünüyor. Bir dahaki sefere, eşiniz doktora gitmek konusunda başınızın etini yerse, şükredin. Evli olmak sağlığınıza iyi gelir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here