Fasulye Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Fasulye Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Beans

Bilimsel Adı : Phaseolus Vulgaris

Fasulye Nedir ? Fasulye Hakkında Bilgi

Kılçıklı, kılçıksız, dik veya tırmanıcı özellikte büyüyen formları ve seksen civarında çeşidi vardır. Yeşil halde iken Çalı, Boncuk, Ayşe Kadın fasulyesi; kurutulmuş halde dermoson, horoz, barbunya, boncuk, şeker, göbekli börülce ( karnıkara ), Dombay fasulyesi diye adlandırılan çeşitlere sahiptir.

2010 dünya yeşil fasulye üretimi 17,7 milyon tondur; 13 milyon ton ile Çin en büyük üreticidir. 2010 yılında kuru fasulye üretimi 23 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Türkiye 0,6 milyon tonla Endonezya’dan sonra 3.büyük üreticidir.

Kuru fasulye çok uzun süre serin ve kuru yerde muhafaza edilebilir ancak gıda değeri ve kokusu azalır ve pişme süresi uzar. Pişirilmeden suda ıslatılması, pişirme süresini ve gaz yapıcı maddelerin bir kısmının uzaklaştırılmasını sağlar. Düdüklü tencerede basınçla pişirilen fasulyenin, mikrodalgada pişirilene göre protein ve nişasta sindirilebilirliği açısından anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Fasulyenin Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram tuzsuz pişirilmiş yeşil fasulye 25 kcal, 8 gram karbondioksit, 3 gram diyet lifi, 0,3 gram yağ, 2 gram protein, 1,5 gram şeker, 700 IU A vitamini, 0,1 mg B1, 0,1 mg B2, 0,1 B6 vitamini, 0,6 mg niyasin, 0,1 mg pantotenik asit, 33 mikrogram folat, 0,1 mg betalin, 9,7 mg C vitamini, 16 mikrogram K vitamini, 44 mg kalsiyum, 0,7 mg demir, 18 mg magnezyum, 0,3 mg mangan, 29 mg fosfor, 146 mg potayum, 0,3 mg çinko, 0,1 mg sodyum, 0,2 mikrogram selenyum içerir.

100 gram tuzsuz pişirilmiş olgun kuru beyaz fasulye 142 kcal, 26 gram karbonhidrat, 10 gram diyet lifi, 1 gram yağ, 9 gram protein, 0,2 mg B1, 0,1 mg B2, 0,1 B6 vitamini, 0,3 mg niyasin, 0,3 mg pantotenik asit, 137 mikrogram folat, 73 mg kalsiyum, 2,8 mg demir, 68 gm magnezyum, 2 mg sodyum, 1,3 mikrogram selenyum, 0,5 mg mangan, 169 mg fosfor, 463 mg potasyum, 1,1 mg çinko içerir.

Beta-karoten, lutein, zeaksantin, fenolik asitler, flavonoidler, faseolin, fazin, arjinin ve lizin gibi amino asitler, allantoin ve trigonellinin içerir.

Fasulyenin Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Artmış glisemik stresin ( kan şekeri ve insülin yüksekliği ) sebep olduğu diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi kronik hastalıklardan koruyucu etkileri vardır. İçerdiği lektinlerin kanserden koruyucu olduğu düşünülmektedir. Lif içeriği ve alfa amilaz baskılayıcı etkilerinin tip 2 diyabeti önlemede etkili olabileceği düşünülmektedir.

Bazu çiğ fasulye türlerinin içerdiği zararlşı bir toksin olan ‘’ lektin fitohemaglutinin ‘’ en az 10 dakika kaynatılarak uzaklaştırılabilir. Az pişmiş fasulye çiğ halinden daha da zehirli olabilmektedir.

Birçok fasulye türünün içerdiği rafinoz ve stakihoz gibi olisakkaridler bağırsak gazına sebep olur. Pişirmeden bir gece önceden ıslatmak ( hatta karbonatlı suda ), anason, kimyon veya kişnişle pişirmek veya piştikten sonra az miktar sirke katmak, gaz sorunlarını azaltabilir.

 

Yorum yapın