Fatima Spar kimdir

Photo of author

By Bilgio.Net

Fatima Spar yıllar önce Karadeniz Bölgemizden iş umuduyla Avusturya’ya göç etmiş gurbetçi bir ailenin kızıdır. 1977 yılında Avusturyanın Hohenems şehrinde doğmuştur. Asıl adı Nihal Şentürk’tür. Fatima spar (Fatima Şpar diye okunuyor) onun sahne adıdır. Sahne adını sadece hayranları değil iş ve sosyal yaşamdaki çevresi de kullanmaktadır. Kendisi de Nihal Şentürk olarak değil Fatima Spar olarak anılmak istemektedir.

Fatima Spar ilk kez 11 yaşında gitar çalmaya başlamış, 13 yaşında ise amatörce caz şarkılar söylemeye ve vokalistliğe başlamıştır. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra moda, giyim teknolojileri ve drama ile uğraşsa da bir süre sonra yeniden caz vokalistliğine  geri dönmüştür.

2004 yılında Fatima Spar ve Freedom Fries (Türkçesi Özgürlük Fırtınası demek) adlı müzik grubunu kurdu. O sene Avusturya Dünya Müzik Ödülünü kazanması Fatima ve grubuna büyük ivme kazandırmıştır. Bosa noga, Kızılcıklar oldu mu, Egyptian ella, kibirli ceviz ve Zirzop adlı şarkıları çok tutulmuştur.

Fatima Spar şarkılarını Türkçe, Almanca ve İngilizce dillerinde yazmaktadır. Şarkıları caz müziği esaslı olmakla birlikte kalipso, gipsy, oryantal, Balkan müzikleri ve Türk müziklerinden esintiler taşımaktadır.

Avrupada tanınan caz şarkıcılardan biri olan Fatima Spar Türkiye’ye de zaman zaman grubu ile konser vermeye gelmektedir.

Yorum yapın