Fesleğen Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Fesleğen Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Basil

Bilimsel Adı : Ocimum basilicum

Fesleğen Nedir? Fesleğen Hakkında Bilgi

Taze tüketilen fesleğen gıdalara hoş bir aroma verir. Spazm çözücü, gaz giderici ve uyarıcı etkileri vardır. K vitamini açısından zengindir, osteoporoza karşı koruyucudur. K vitamini kanamanın durdurulması kadar kemiklerin kalsiyum kullanabilmesi bakımından da önemlidir.

Fesleğenin Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram taze fesleğen 22 kcal, 2,7 gram karbonhidrat ( 0,9 gram şeker, 1,6 gram lif), 3,2 gram protein, 0,6 gram yağ, 92,1 gram su, 0,1 mg B2, 0,9 mg niyasin, 0,2 mg pantotenik asit, 0,2 mg B6 vitamini, 264 mikrogram A vitamini eşdeğeri, 3142 mikrogram beta karoten, 68 mikrogram folat, 11,4 mg kolin, 18 mg C vitamini, 0,8 mg E vitamini, 415 mikrogram K vitamini, 177 mg kalsiyum, 64 mg magnezyum, 3,2 mg demir, 1,15 mg mangan, 56 mg fosfor, 295 mg potasyum, 4 mg sodyum, 0,8 mg çinko içerir. Estragol doğal bir bileşenidir. Öjenol da olmak üzere çeşitli uçucu asitler içerir. Aktif bileşenleri arasında rozmarinik asit ve çikorik asit de bulunmaktadır.

Fesleğenin Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Fesleğen uçucu yağ ve bileşenleri Gram negatif ve gram pozitif bakteri ve mantarlar üzerinde geniş antimikrobiyal etkiye sahiptir. Flavonoid ve polifenoller antioksidan özellikleri ile bazı hastalıklardan korur. Mor fesleğenin yeşile göre fenolik bileşikler açısından daha zengin olduğu bildirilmiştir. Rozmarinin asit virüslere karşı ve anti-enflamatuvar; çikorik asit ile insülin salınımını uyarıcı ve beyindeki depomin düzeylerini düzenleyerek depresyonda etkili bulunmuştur. Laboratuvar hayvanlarıyla yapılan deneylerde fesleğenin kanser hücrelerini küçülttüğü, hayvanların daha uzun yaşadığı ve kilo aldığı bildirilmiştir. Karaciğer ve dalak enfeksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir.

Yorum yapın