Fethiye tekne turu fiyatları

Photo of author

By Bilgio.Net

Fethiye’deki tatilinizi tekne turu ile süslemezseniz tatiliniz kadük kalacaktır. Fethiye tekne turu fiyatları göreceğiniz yerlerin güzelliği düşünüldüğünde gayet makuldür. Tekne turuna Fethiye merkezden katılmayı düşünüyorsanız iki alternatifiniz bulunmaktadır. Biri kartpostalları süsleyen Göcek adalarının çoğunu görmenizi sağlayan 12 adalar turu, diğeri ise güzergahın daha kısa ama denize girme zamanlarının daha uzun tutulduğu Akvaryum Koyu turudur. Tekne turuna Fethiye Merkezden değil de Ölüdeniz’den katılırsanız bu da üçüncü alternatiftir.

12 adalar tekne turu

Öncelikle Fethiye’de tekne ile gezilen 12 adaların tarih dersinden bildiğimiz 12 adalar ile bir alakası olmadığını belirtmek gerekir. Yani Fethiye’de tekne turuna katıldığınızda başka bir ülke karasularına gitmiyorsunuz, sadece Fethiye ile Göcek civarında bulunan adaları gören bir tura katılıyorsunuz. Belirtilmesi gereken diğer bir husus ise hiç bir 12 Adalar turunda 12 adet adanın gezilmediğidir. Tekne ile 5 veya 6 noktada durulmakta, bazı koylara demir atılmakta, bazı koy ve adalar ise uzaktan görülmektedir.

Fethiye Tekne turu güzergahları
Fethiye Tekne turu güzergahları

12 adalar turu Fethiye limanından başlar, Fethiye Körfezinin çıkışındaki Şövalye adası ile Samanlı Koylarının bulunduğu yarımadanın arasındandan geçerek Çalış plajı sağ tarafta kalacak şekilde Göcek yönünde ilerlenir. Görülecek ilk ada Kızıl ada olup genellikle burada gidişte veya dönüşte küçük bir mola verilir. Molanın ardından yine aynı istikamete devam edilir. Tavşan Adasının yanından geçilerek Katrancı Adasına gelinir. Burada mola verilir. Molanın ardından eşsiz Göcek Adalarına doğru devam edilir. Göcek Adasında yine bir mola verilir. Bu molanın ardından 12 Adalar gezisinin en güzel manzaralı yerlerine doğru yola devam edilir. Sıradaki mola yeri Atbükü koyu olacaktır. 12 Adalar turunun vazgeçilmez durağı, içinde plaj olan Yassıca Adalarıdır. Su gayet sığ olduğu için çocuklar burada denize girebilirler.Burada uzun bir mola verilir.

Yassıca adalar Göcek
Yassıca adalar

12 Adaları turu yemeklidir. Genellikle ızgara deniz mahsülleri ikram edilir. Yemekler yenildikten sonra Bedri Rahmi Koyunu uzaktan seyrederek Tersane Adası ile Domuz Adasının arasından geçerek Göbün Adasına gelmeden Karaburundan dönüş istikametine dönülür. Dönüş yolunda Kızıl Adada mola verilir. Molanın ardından Fethiye Merkeze dönülür. 12 Adalar tekne turunun fiyatı 300 TL’dir. Sabah 10:30 da çıkılır, akşam 18:30 da dönülür.

Akvaryum Koyu tekne turu

Akvaryum Koyu ve civarına yapılacak tekne turun da 12 Adalar turuna göre daha az sayıda mekan görülmekte fakat yüzmeye daha fazla zaman ayrılmaktadır. Mola verilen mekanların pırıl pırıl olması nedeniyle gezmekten çok ter temiz denizde muhteşem manzaralı bir yerde denize girmek ve güneşlenmek isteyenler içindir. Akvaryum Koyuna yapılan tekne turu da yemeklidir ve ücreti 12 Adalar turu ile aynıdır. Tekneye Fethiye Limanından bindikten sonra Şövalye Adası ile Samanlı Koyunun arasından geçtikten sonra Kızıl Ada yönünde ilerlenir fakat Göcek istikametine devam edilmez, Gemiler Koyu istikametine dönülür. Akvaryum Koyu tekne turunda Akvaryum Koyunun yanı sıra Dalyan Koyu ve Tarzan Koyu da görülür. Buralar Göcekteki koy ve adalara göre daha az bilinen ve bakir yerlerdir. Akvaryum Koyu tekne turunun gidiş dönüş saatleri de 12 adalar turu ile aynıdır. Not: Pazartesi günü kadınlara özel yemeksiz 100-150 TL ücretle tekne turu yapılmaktadır. Daha çok yerli hanımların iştirak ettiği bu tekne turunda hanımlar evden yiyeceklerini kendileri getirmekte ve altın günü havasında geçmektedir.

Ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz tekne turuna Ölüdeniz Plajından başlandığı için bu tura katılmak isteyenlere ücretsiz transfer ücreti sunulmaktadır. Fethiye Merkezden, Çalış bölgesinden, Ovacık, Hisarönü, Ölüdeniz Mahallelerinden, Liberty Hotel, Letoonia Club Hotel gibi büyük otellerden tekne turuna katılmak isteyenler araçlarla ücretsiz olarak Ölüdeniz Plajına getirilmekte ve sabah saat 11:00 da tekne turu başlamaktadır. Transfer saatleri aşağıdaki gibidir: Fethiye: 09:30 Çalıs: 09:15 Letoonia Clup Hotel 09:15 Ovacık: 10:00 Hisaronu: 10:00 Oludeniz: 10:30 Likya Liberty Hotel 10:30 Ölüdeniz tekne turunda maalesef Göcek’in eşsiz güzellikteki adalarına gidilmiyor. Fakat karayoluyla gidilemeyen veya gidilmesi zor olan yerlere uğranıyor. Ölüdeniz tekne turundaki tekneler genellikle iki katlı ve gösterişlidir. Ölüdeniz tekne turu fiyatlarıÖlüdeniz tekne turunun ilk durağı dalışseverlerin bildiği fakat çoğu sıradan vatandaşın adını bile duymadığı Mavi Mağaradır. Eşsiz mavi denizi ve mağara turistlerin gönlünü fethetmektedir. İkinci mola yeri ise karadan ulaşımı olmayan Kelebekler Vadisi’dir. Bir çok kişinin “ölmeden önce gidilmesi gereken yerler” listesinde yer alan Kelebekler Vadisine ancak tekne turuyla veya kendi teknenizle ulaşabilirsiniz. Dağcılık eğitiminiz yoksa karadan ulaşamazsınız.

Kelebekler vadisi
Kelebekler vadisi

Ölüdeniz tekne turunun üçüncü durağı St. Nicholas Adası. Gemiler Koyunda bulunan bu ada tarihi yapılar barındırıyor.Zamane keşişlerini misafir etmesi nedeniyle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ölüdeniz tekne turunda yemekler genellikle bu mola yerinde yenilmektedir. Turun diğer mola noktası dünyanın en berrak suyuna sahip yerlerinden olan Akvaryum Koyu olacaktır. Adına boşuna Akvaryum Koyu denilmemiştir. Dalış meraklılarının sevdiği yerlerdendir. Turun bir sonraki durağı ülkemizin en bakir ve en güzel yerlerinde olan Soğuksu Koyu olacaktır. Burada doğal kaynak suyu denize döküldüğü için Soğuksu denilmiştir. Ölüdeniz tekne turunun son durağı Deve Plajıdır. Plajda günün yorgunluğu atıldıktan sonra Ölüdeniz Plajı’na geri dönülür.Saat 18:00 gibi geri dönüşmüş olunur. Ölüdeniz tekne turu yemeklidir ve ücret 500 TL dir. Yemekte, deniz mahsülleri, tavuk, makarna veya köfte verilir.

Fethiye tekne turu fiyatları

Yukarıda verilen fiyatlar yaklaşık fiyatlardır ve bilgi verme amaçlıdır. Genel olarak Göcek adaları için 300 TL, Ölüdenizden kalkan tekne turları içinse 500 TL ücret talep edilmektedir. Ücrete öğle yemeği dahildir. Fethiye tekne turuTekne turları esnasında para harcamayı gerektiren durumlar olabileceği için cüzdan taşımakta yarar vardır. Ücretler nakit değilde kredi kartına taksit ile ödenecek olursa komisyon istenebilir. Öğle yemeği ızgara menüsü olmakla beraber bazıları için doyurucu olmayabilir. Ekstra yiyecek, içecekler için ücret istenecektir. Yemekli turlara turistlerin yanlarında yiyecek, içecekle katılmasına hoş bakılmamaktadır. Bu nedenle öğünlerini sağlam yapmak tan hoşlanan kimseler, ya kahvaltılarını sağlam yapmalı veya yanlarında para bulundurmalıdır. Göcek adalarına yapılan tekne turunda genellikle ekstra bir masraf yapılmıyor fakat Ölüdeniz tekne turunda St. Nicholas adasını giriş ücreti ayrıca ödenmektedir. Yukarıda bahsedilen turlarda çocukların denize girebileceği bazı mola noktaları vardır. Bu nedenle çocukla da tura katılım sağlanabilir. Bebeklere ilave ücret alınmamakta, çocuklara %50 indirim yapılmaktadır.

Yorum yapın