Format Nasıl Atılır ?

Format atma işlemine genellikle bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurmak istediğimiz zaman karşılaşırız.Format atmak istediğimiz bilgisayara öncelikle yüklemek istediğimiz işletim sisteminin CD’sini takıp BİOS ayarlarını yaparak başlayabiliriz.Bilgisayarımıza Windows işletim sistemini kuracağımızı varsayarak aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

  • Windosw CD’sini bilgisayara takıktan sonra karşımıza çıkan ekranda TÜRKÇE’yi seçip NEXT tuşuna basarak ilerliyoruz.İlerledikten sonra İNSTALL NOW tuşuna basarak kuruluma başlayabiliriz.
  • Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra karşımıza UPGRAGE (Yükselt) ve CUSTOM seçenekleri çıkacaktır.Biz burada CUSTOM seçeneğini tıklıyoruz.Çünkü yazılımızı hangi diske kayıt edeceğimizi burdan belirliyoruz.
  • CUSTOM seçeneğine tıklatıkdan sonra karşımıza diskler çıkacaktır.Burdan format atmak istediğimiz diski seçip DRİVE OPTİONS kısmından diskte bulunan bütün bilgileri silme erişimine ulaşabiliyoruz.
  • DRİVE OPTIONS bölümünden FORMAT seçeneğini tıkladığımız zaman bize diskte bulunan bilglilerin hepsinin silineceğini hatırlatan bir uyarı verecektir.Bunu OK diyerek geçiyoruz.
  • Diskteki bilgiler silindikten sonra boş olan diskimize işletim sistemi rahatlıkla kurabiliriz.

Eğer dalgınlığına gelip format attığınız diskte önemli bilgi yada dosyalarınız varsa kayboldu diye üzülmeyin.Çeşitli veri kurtarma yazılımları sayesinde format atılan diskteki bilgileri veya dosyaları kurtarma ihtimaliniz yüksektir.

Format Atarken Nelere İhtiyacımız Olur ?

Öncelikle format atmak demek bilgisayardaki bütün bilgilerin silinmesi gibi algılansada aslında öyle bir durum değildir.Format atmak bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurmak için diski biçimlendirme yöntemidir.

Bilgisayara format atmak için öncelikle bir yazılım CD’sine ihtiyacımız vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here