“Paris’e gidince oranın meşhur bir yemeğini yiyeceğim” diyenler için bir yemek listesi vereceğim.

Soğan Çorbası: Fransa’da soğan çorbasının meşhur olduğunu belki de daha önce bilmiyordunuz. Tadanlar lezzetli olduğunu söylüyor. Fransız kültüründe et ve şarap her sofrada bulunuyor. Bu yüzden bitki bazlı bir çorbanın çok tutulmuş olması size şaşırtıcı gelebilir. Aslında çorba vejetaryen yemeğine benzese de et suyu ve peynir ilavesi ile yapılıyor. Aromasını da bunlardan alıyor.

Boeuf bourguignon: Adını telaffuz etmekte bile zorlanılan bu yemek bizdeki tas kebabının mantar, sarımsak ve bazı bitkilerle zenginleştirilmiş hali. Yöresel et, şarap ve et suyu kullanılıyor.

Flamiche: Bu kuzey Fransaya özgü bir tatlı. Paris’te belki bulamayabilirsiniz. Bu tatlının bizdeki karşılığı yok. Yani herhangi bir tatlımıza benzemiyor. Oldukça zengin malzeme ile hazırlanan (değişik sebze çeşitleri ve peynir çeşitleri buna dahil) kek ile tart arası bir tatlı. Çabuk pişen ve gayet özgün bir tatlı çeşidi.

Confit de canard: Ördek butunu kendi yağı ile pişiriyorlar. Aroma vermesi için bazı malzemeleri iyice yediriyorlar ve uzun sürede pişiriliyor. Yanında patates ve soğan ile servis ediliyor. Bu da yapması zahmetli ve Fransa dışında yiyemeyeceğiniz bir lezzet.

Salade nicoise: Bu bir salata çeşidi ama gayet zengin ve besleyici içerikli. Salata malzemelerine sardalya konservesi, haşlanmış yumurta ve ton balığı gibi proteinli gıdalar ekleniyor. Fransa’ya özgü bu salata yanlızca salata değil. Fransızlar bunu öğle yemeği niyetine yiyor.

Ratatouille: Şakşukadan daha zengin malzemelerle hazırlanan bu sebze yemeği ana yemeğin (genellikle et yemeği) yanında ara sıcak olarak sunuluyor. Türk hanımları da artık bunu yapmayı öğrendi ve yapıyor ama Fransa’dakilerde bir çeşni artısı var.

Tarte tatin: Bu bir elmalı tart. Yemeklerden sonra yenilen hafif bir tatlı. Biz kebaptan sonra künefe yeriz ya, işte öyle bir şey. Tadarsanız %90 beğenirsiniz.

Bu yemeklerden “Salade nicoise” denilen salata ve “Tarte tatin” denilen tatlı Müslümanların yiyebileceği türden yiyecekler. Fransa’da et kesimi İslami şekilde yapılmadığı için bu konuda hassasiyeti olanlar Kuzey Afrikalıların açmış olduğu restoranlara gitmeliler.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here