Gece cilt bakım rutini nasıl olmalı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Cildimiz gece bizler uyurken onarıcı bir aşamaya girmektedir. Bu sebeple geceleri bir cilt bakımı rutinimiz olmalıdır. Uyku esnasında stres ve güneş gibi cildi bozan etkenler olmadığı için cilde uygulanan ürünler daha kolay nüfuz etmekte ve daha fazla etkili olmaktadır.

Peki gece yatmadan önce rutin olarak yapılması gereken cilt bakımında hangi ürünler, hangi sırayla kullanılır, biliyor musunuz ?

Gece cilt bakım rutini aşağıdaki sırayla olmalıdır:

Birinci aşama: Yüzünüzden makyajınızı ve koruyucu ürünleri temizleyin

Birinci aşamada makyaj ve kremleri yüzünüzden temizleme balsamı veya misel suyu gibi köpürmeyen yumuşak temizleyicilerle temizleyiniz. Suya dayanıklı makyaj yapıyorsanız, pamuklu çubuklarla yağ bazlı bir makyaj temizleyici de kullanabilirsiniz.

İkinci aşama: Nazik bir temizleyici ile yüz temizliğinin ikinci etabına geçin

Geceleri yüz temizliğinin iki aşamalı olarak yapılması tavsiye edilmektedir. İkinci aşamada cildin doğal yağını soymayacak, cildin mikro florasını bozmayacak nazik bir temizleyici kullanmak gerekmektedir.

Eğer cildiniz hassas ve kuru ise temizleyicinin nemlendirici içerikli olması gerekmektedir. Eğer cildiniz yağlı ve akneye eğilimli ise hafif köpüklü bir temizleyici tercih edilmelidir.

Üçüncü aşama: Hedefli tedavi uygulayın

Yüzünüzde sivilce veya leke benzeri cilt sorunları var ise bunları ortadan kaldırmanın kolay yolu gece yapılan cilt bakımı rutininde bir sivilce ürünü veya sorunu giderecek başka bir ürünü kullanmaktır.

Reçeteli retioidler ve leke kremleri bu amaçla kullanabilirsiniz. Bunun için yüz temizliğinden sonra yaklaşık 20 dakika geçmesi ve cildinizin temizlikten sonra kurulanmış olması gerekmektedir.

Haftada 3 gün veya 5 gün sivilce, leke veya benzeri sorunlara karşı bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Dördüncü aşama: Hyaluronik Asit Serumu uygulayın

Hyaluronik asit, cilt kuruluğundan şikayet eden kişilerin gece cilt bakımı rutinine ekleyebileceği bir üründür. Bunun için dördüncü aşamada hyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanılmaktadır.

Beşinci aşama: Göz kremi uygulayın

Göz kremleri yüz bakımında önleyici işlevlerle kullanılmaktadırlar. Bu kremler göz çevresindeki ince cilde uygulanır ve bu sayede göz altı halkalarını, kırışıklıkları azaltır ve bölgeyi nemli tutarlar.

Göz kremi tercihi yaparken peptit içeren göz kremlerine öncelik verilmelidir.

Altıncı aşama: Nemlendirici uygulayın

Cildiniz yağlı veya sivilceye yatkın olsa bile her cilt tipi kişiler akşam cilt bakım rutinini nemlendiriciyle sonlandırmalıdır.

Nemlendirici ürünler cildin kendini onarmasına yardım etmekte ve gözeneklerin tıkanmasına engel olmaktadırlar. Eğer nemlendirici kullanmayı ihmal ederseniz cildiniz kuru ve gergin olacaktır.

Eğer kullandığınız nemlendiricinin sivilce yapabileceğini düşünüyorsanız yağsız bir nemlendirici ürün kullanmalısınız.

Yedinci aşama: İsteğe bağlı olarak yüz yağı veya tıkayıcı kullanın

Eğer cildiniz fazla kuru ise gece cilt bakımı rutininizi vazelin içerikli bir tıkayıcı veya yağ içerikli bir ürünle sonlandırabilirsiniz.

Eğer sivilceye meyilli bir cildiniz var ise tıkayıcı ürün kullanmanız önerilmemektedir.

Dermatologlar gece yapılan cilt bakımı rutini sırasının yukarıda belirtilen sırayla yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Cilt bakımı konusunda diğer bir önerimiz ise güzellik merkezinde cilt bakımı yaptırırken size işlem uygulayan kişinin işinin ehli olduğundan emin olmanız gerektiğidir.

Yorum yapın