Burn içinde boğa spermi var mı ?

Photo of author

By admin

Enerji içeceklerinde boğa spermi olduğu iddiasına açıklık getiriyoruz. Acaba Burn içinde boğa spermi var mı ?

İnsanlara bir haber verirken 5 N 1K ilkesini gözetmek haberciliğin bir ilkesidir. Aksi halde haber vermemiş sadece aklı bulandırmış olursunuz. Son zamanlarda enerji içeceklerinin içerisinde boğa spermi ve idrarından elde edilen maddeler eklendiği şeklinde basında ve sosyal medyada haberler her yer almaktadır.

Burn içinde boğa spermi var mı, bu soruya cevap verebilmek için öncelikle Burn enerji içeceğinin içeriğine bakmak gerekmektedir.

Burn enerji içeceği içindekiler

 • Su
 • Şeker
 • Asitliği düzenleyiciler (sitrik asit , sodyum sitrat )
 • Karbondioksit
 • Taurin (600 mg/L)
 • Aroma vericiler
 • Koruyucu (potasyum sorbat)
 • Kafein (en fazla 150 mg/L)
 • İnositol (100 mg/L)
 • Renklendirici (allura red)
 • Antioksidan (askorbik asit)
 • Guarana ekstraktı
 • Ginseng ekstraktı
 • Glukoronolakton (20 mg/L)
 • Niasin (vitamin B3)
 • Tiamin (vitamin B1)

Burn enerji içeceği içeriğindeki maddelerden olan Taurin maddesinin boğa sperminden elde edildiği iddiaları bulunmaktadır.

Taurin nedir ?

Taurin kelimesi Latince boğa anlamına gelen taurus kelimesinden türetilmiştir.

Taurin, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir amino sülfonik asittir. Vücudumuzda en fazla taurin bulunan yerler, beyin, gözler, kalp ve kaslardır.

Taurin diğer amino asitlerin çoğundan farklı olarak, protein oluşturmak için kullanılmaz.Vücutta taurinin işlevleri şunlardır:

 • Hücrelerde hidrasyon ve elektrolit dengesini korumak
 • Hücrelerdeki kalsiyum gibi minerallerin dağılımını düzenlemek
 • Sindirimde önemli bir rol oynayan safra tuzlarının oluşturulması
 • Bağışıklık sistemi sağlığı ve antioksidan fonksiyonunun düzenlenmesi
 • Merkezi sinir sistemi ve gözlerin genel işleyişini düzenlemek

Vücutta taurin eksikliği nadiren görülmekte olup tarurin eksikliği beyin fonksiyonlarının bozulması ve kan şekeri kontrolünün zayıflaması gibi ciddi şikayetlere yol açmaktadır.

Taurin maddesinin kalp ve şeker hastalığı için yararlı olduğu, kasların daha uzun süre çalışmasını sağladığı, egzersiz esnasında daha fazla yağ yakımını sağladığı ve sporcu performansını artırdığı tespit edilmiştir.

Taurin enerji içeceklerinde ve gıda takviyelerinde kullanılan bir madde olup insanların uzun süre yorulmamasını sağlar. Taurin hayvan yemlerinde de kullanılmaktadır.

Genellikle insan vücudu taurin eksikliği yaşamaz, çünkü et, balık ve süt ürünlerinden bu madde yeterince alınabilmektedir.

Taurin maddesi belli bir dozdan fazla alınırsa sağlığa zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Taurin boğa sperminden mi üretilir ?

Taurin’in boğa sperminden ve idrarından üretildiği iddiası, kanıtlanmaya muhtaç bir iddiadır. Taurin‘in yetişkin erkeklerin testislerinde de üretilmesi nedeniyle bu yönde bir iddia ortaya atılmış olabilir.

Fakat dünyadaki hayvan yemi, gıda takviyeleri ve enerji içecekleri gibi sektörlerin taurin talebi oldukça fazladır ve bu talep çoğunlukla kimyasal yolla elde edilen taurin ile karşılanmaktadır.

Dolayısıyla Burn ve diğer enerji içeceklerinde kullanılan taurin büyük ihtimalle boğa sperminden üretilmemiştir. Red Bull firması ürünlerinde kullandığı taurin maddesinin sentetik olarak üretildiğini, boğa sperminden üretilmediğini açıklamıştır.

Boğa spermi insana güç verir mi ?

Bir kilo boğa spermi veya başka bir sperm türünü içseniz dahi hiçbir faydasını göremeyeceksiniz.

Enerji içeceklerinde boğa spermi var iddiasının kaynağı ?

Bu tür bir iddiayı muhtemelen Türk web sitelerinde veya haber organlarında görmüşsünüzdür. Bu iddiayı Türkler değil ilk olarak yabancılar ortaya atmıştır. Bizimkiler de araştırmadan yayınlamışlardır.

İddiaya göre Longhorn Sığır Şirketi bir araştırma yapmış ve bu araştırmaya göre enerji içeceklerinde kullanılan taurin maddesi boğa idrarından ve sperminden yapılıyormuş..

Bahsedilen Longhorn Sığır Şirketi aslında Amerika Teksas, Rio Grande Valley’de bir barbekü restoranıdır ve böyle bir araştırma yürüttüğüne dair bir bilgi veya bir araştırma raporu yoktur. Asparagas haberdir. Muhtemelen insanlarda enerji içeceklerine karşı bir öfke ve tiksinme hissi uyansın diye ticari rakipleri tarafından (bira firmaları ?) ortaya atılmıştır.

Burn de alkol var mı ?

Bu soruya üretici firma tarafından üretimin Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun olarak yapıldığı şeklinde yanıt verilmiştir.(Alkol yok dememiştir)

Bazıları Alkolsüz İçecekler Tebliği’nde ürünlerde az da olsa alkol miktarına izin vermesi nedeniyle Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun üretilen içeceklerin de aslında “alkollü” sayılabileceğini iddia etmekte dolayısıyla Burn’un da alkol içerebileceğini düşünmektedirler.

Bu konuya şu şekilde bir açıklama getirilebilir:

Alkolsüz İçecekler Tebliği’nde koruyucu maksatla alkol grubuna giren bileşiklerin sınırlı miktarda kullanılmasına izin verilmiştir.(%0,03 oranda yani litre başına 3 gram)

Bu nedenle enerji içeceğinden kolaya, gazozdan meyve sularına kadar bir çok meşrubatta cüzi miktarda alkol grubu bileşik bulunmaktadır.

Dinimizde çoğu sarhoş eden bir içkinin azı da haramdır kriteri geçerlidir. Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne uygun üretilmiş içecekler fazla içilse de sarhoş etmez çünkü içerdiği alkol miktarı meyvelerdekinden azdır.

Dolayısıyla bir içeceği dinen değerlendirmek için çok miktarda içilince sarhoş ediyor mu, buna dikkat edilmelidir.

Bu konuda Burn içinde alkol var mı başlıklı makalemizde daha teferruatlı bilgi verilmiştir.

Burn helal mi ?

Dinimizde helaller ve haramlar bildirilmiş olup Diyanet İşleri Başkanlığının enerji içeceklerinin haram olduğuna dair bir fetvası bulunmamaktadır.

Ancak enerji içeceklerinin fazla tüketilmesi veya başka içkilerle birlikte tüketilmesinin sağlığa zararlı sonuçlar doğurabildiğine dair tespitler bulunmaktadır. Vücut insana verilmiş bir emanet olup sağlığını koruması dinen görevidir.

Daha sağlıklı içecekler var iken enerji içeceğini tercih etmek çok da uygun bir davranış değildir.

Yorum yapın