General Mobile GM 9 alınır mı

Photo of author

By Bilgio.Net

General mobile firması kısa bir süre önce GM 9 modelini ülkemizde satışa sundu. Ortalama satış fiyatı 2600 TL civarında olan bu telefon alınır mı, yoksa aynı paraya daha başka telefonları tercih etmek mantıklı mı, bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle General Mobile nerenin malı ve nerede üretiliyor, tamiri nerede yapılıyor bilgi vermek doğru olacaktır.

General mobil ne malı

General Mobile’in sahibi Türk’tür ama şirketi Amerika’da kurmuştur. Şirket bir aile şirketidir. Şirketin sahipleri Türkiye’de Telpa adıyla teknoloji ürünlerinin distribütörlüğünü yaparken Amerikalı General Electric firmasından esinlenerek General Mobile şirketini kurmuşlardır.

Firmanın ana pazarı Türkiye olsa dahi ürünlerini 33 ülkede daha pazarlamaktadır. Ancak bu ülkelerin genellikle Özbekistan, Azerbaycan gibi ülkeler olduğunu belirtmekte fayda var.

General Mobile bir Türk firması olsa da üretimlerini Çin’de gerçekleştirmektedir. Zaten bir çok teknoloji devi de üretimi Çin alt yüklenicilere yaptırmaktadır.

Firma ile ilgili ön bilgi verdikten sonra GM 9 alınır mı sorusuna geleceğiz.

6,01 inçlik dev ekran, Aliminyum kasa, Qualcomm Snapdragon 660 (SDM660) yonga seti ve 8 çekirdekli olması gayet güzel. Bu fiyata bu özellikler kötü değil. Görünüş ve performans açısından verdiğiniz paraya değer görünüyor.

Optik görüntü sabitleyicisinin olmaması, suya ve toza dayanıklılık konusunda üst seviyede olmaması GM 9’un eksileri

Ama bir telefona sadece kağıt üzerindeki özellikleri ile bakarsanız yanılırsınız. Telefonun imalat koşulları, işçilik kalitesi, ham madde kalitesi gibi şeyleri kataloglarda bulamazsınız.

Maalesef General Mobile’in önceki ürünlerinde tüketicilerden fazla sayıda arıza şikayetleri geldi. Bu yüzden firma sürekli fiyat performans açısından tüketiciye ekonomik gelen fiyatları koyuyor.

Bununla birlikle firmanın bir Telpa artısı var. Firma dün kurulmuş firma değil ve Telpa üzerinden teknik servis işlemlerini hallediyor. Biraz FİAT-TOFAŞ ilişkisi var General Mobile ile Telpa arasında. Çabuk bozuluyor ama servisi var, yapıyorlar.

Aldığınız ürün çabuk bozulur demek istemiyoruz, oransal olarak dev markalara göre biraz fazla arıza veriyor olabilir.

General Mobile GM 9 alınır mı

General Mobile’in daha ucuz modelleri var. Onlar fiyat performans açısından daha iyi. Yerli firmalara destek olmak açısından düşünürseniz General Mobile GM 9’i tercih edebilirsiniz. Fakat dayanıklılık sizin için önemli ise HTC ve Asus gibi firmaların ürünleri bir tık daha öndedir.

Yorum yapın