Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Green Card başvuru şartları denildiği zaman ilk öncelikli olan şart, yaş şartıdır. Henüz yaşı 18 olmayan ve reşit olmayanlar, tek başına başvuru yaptığı zaman, başvurusu kabul edilmez. Dolayısıyla başvuru yapmak isteyen bir kimsenin en az 18 yaşını doldurmuş olması ve reşit olması şartların arasında yer almaktadır. Green Card başvuru şartları içinde en az lise mezunu olma şartı gerekir. Lise mezunu olmayan adayların son beş yıl boyunca en az iki yıl süre ile bir meslekte uzmanlaşmak gerekir. Bu şartları karşılayanlar Green Card başvurusu yapabilir. Green Card başvurusu yapmak isteyen kişilerin, resmi internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini yapması gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru işlemleri sırasında formun üzerindeki fotoğrafın başvuru için istenilen ölçülere uyumlu olması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra formun kabul edildiği zaman vatandaşlık belgesi onaylananlar için, ingilizcenin yeterli olması beklenmemektedir. Üstelik çift olarak başvuru yapan aileler, diğer bireysel olarak başvuru yapan kişilere göre daha şanslıdır. Çünkü çiftlerden herhangi birisinin başvurusu kabul edildiğinde, eşler ve çocuklara Green Card verilmektedir.

Green Card Nedir?

Green Card, Türkçe anlamı Yeşil kart demektir. Amerika Birleşik Devletleri Yasası gereğince kalıcı olarak çalışma ve ikamet etme ve iş bulma izni verilmektedir. Böylece Green Card sahibi olan kişilere yasal ikametgah sahibi denilmektedir. Yeşil kart adını almasının sebebi kartın yeşil renk olmasından dolayıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ne yeşil kart alarak yerleşik hayata geçmiş milyonlarca insan bulunmaktadır. Ayrıca yeşil kart sahibi olan kişiler beş yıl süreyle iyi ahlak sahibi olduklarını ispat etmeleri durumunda vatandaş olma fırsatını yakalar. Aynı zamanda beş yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet etmeleri gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Green Card başvurusu yapmak için, öncelikle resmi internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerinizi tamamlamalısınız. Ardından formu doldururken sorun yaşamamanız adına oldukça dikkatli şekilde formu doldurmalısınız. Yanlış ve eksik doldurulan form kabul edilmeyecektir. Daha sonra başvuru çekilişi olana kadar bekleyerek sonuçları başvuru yaptığınız resmi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Formu doldurduğunuzda size verilen numarayı güvenilir bir yere saklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü form numaranızı kaybettiğinizde bir daha numara verilmeyecektir. Çekiliş süresini ve kazanıp kazanmama ihtimalini sizin takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü e postanıza ya da telefonunuza mesaj alınmayacaktır.

Creen Card Çekilişi Nasıl Yapılıyor?

Creen Card çekilişi esnasında yapılan bütün başvurular aynı anda çekilişe tabi tutulur. Çekiliş esnasında başvurular otomatik olarak yapılmaktadır. Sistem üzerinden bölgelere ayrılan kişiler bilgisayar tarafından otomatik seçilir. Sonuçlar belirlendiğinde Creen Card resmi internet sitesinden, konfirmasyon numarasına göre anında öğrenebilirsiniz. Konfirmasyon numarası kazanan listesinde olan kişiler, başvuru evrakları ve istenilen bilgilerle birlikte, Amerikan Konsolosluğunda mülakatlara katılmaktadır. Mülakatlarda başarılı şekilde geçen adaylar, Amerika   Birleşik Devletleri’nde, Creen Card ile yaşamaya hak kazanmış olur.

 

Yorum yapın