Mürver Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Mürver Nedir ?  Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Elderberry, European Black Elder

Bilimsel Adı : Sambucus Nigra

Mürver Nedir ?

Kara Mürver Patlangıç, Şahmelek, Sultanotu olarak da bilinir.

Mürver çiçek veren bitkilerden ‘’Adoxaceae’’ ailesine girer, 30 kadar farklı türü bulunmaktadır.Siyah, mavi ve kırmızı renkte böğürtlen veren türleri bulunur.Çiçekleri likör, şurup ve farklı içeceklerde kullanılır.Almanya’da çiçeği ve böğürtleni yoğurtlara katılmaktadır.

Siyah mürver tıbbi bir bitki olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.Allerjileri hafifletici, soğuk algınlıklarını iyileştirici, solunum sağlığına faydalı etkileri vardır.Geleneksel Çin tıbbında şaraplara katılarak romatizma tedavisinde kullanılmaktadır.

mürver faydaları

Mürver’in Faydaları Ve Etkileri

Geleneksel tıpta sindirim problemleri ve iltihabi durumlarda kullanıla gelmiştir.Mürverin içerdiği dört farklı antosiyaninle soğuk algınlıklarında faydalı olduğu bazı çalışmalarla gösterilmişse de henüz kuvvetli kanıtlar yoktur.Antibiyotik kullanımı yanı sıra mürver kullanımının, sinüs enfeksiyonları iyileştirici etkileri üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Diş eti iltihabına sebep olan Porphyromonos gingivalis ve Actinobacillus actinomycetemcomitans mikropların hastalık yapan ana faktörlerini baskılar.Ülsere sebep olan Helikobakter Piloriye de etkindir.Kanserden koruyucudur.Çiçeğinden elde edilen sıvı cildi canlandırır ve lekelerden arındırır.

mürver çiçeği

Mürver’in Zararları Ve İstenmeyen Etkileri

Bir çok mürver türünün olgun ve pişirilmiş meyveleri yenebilir,ancak çiğ meyveler,yapraklar, dallar, kök ve tohumları zehirli etkiye sahiptir.Mavi ve siyah mürver yenilebilir fakat kırmızı mürver özellikle karaciğer ve böbrek problemleri olanlar için toksik olabilir.

İdrar söktürücü, diyabet, bağışıklığı baskılayan ilaçlar, kemoterapi, müshil ve teofilinle etkileşime girdiğinden, birlikte kullanılması uygun değildir.

Mürver’in Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar

100 gram mürver 73 kcal, 18.4 gram karbonhidrat 7 gram diyet lifi, 0.5 gram yağ, 85 mg omega-3, 162 mg omega-6 ya asidi 0.7 gram protein, 79.8 gram su, .1 mg B1, 0.1 mg B2, 0.2 mg B6 vitamini, 0.5 mg niyasin, 0.1 mg pantotenik asit, 6 mikro gram folat, 600 IU A vitamini, 36 mg C vitamini, 38 mg kalsiyum, 1,.6 mg demir, 5 mg magnezyum, 39 mg fosfor, 280 mg potasyum, 6 mg sodyum, 0.1 mg çinko içerir.

Yorum yapın