Günaha girmeden internete nasıl girilir

İnternet bilgiye en hızlı ulaşmanın yoludur. Ama aynı zamanda rahatsız edici içerikler barındırmaktadır. İnternet nimetinden faydalanalım ama fıskı fücura bulaşmayalım diyorsanız yapacağınız şeyler oldukça basit.

Sanal alemde kaçınmak gereken bazı önemli günahlar şunlar:

  • Göz zinası
  • Kumara destek olmak
  • Gıybet
  • İftira
  • Kul hakkı

İnternette gezinirken müstehcen görüntü veya içerikle karşılaşmamak için güvenli internet hizmeti almak gerekiyor. Bu hizmet ücretsiz bir hizmettir ve isterseniz internet hesabına girip kendiniz de ayarlarınızı “Aile profili” veya “Çocuk profili”ne getirerek müstehcen ve şiddet içerikli siteleri engelleyebilirsiniz.

Buna ilave olarak arama motorlarının arama sonuçlarını filtrelemek gerekiyor. Google da bir kelime yazdığınızda altta seçenekler çıkar. Ayarlar sekmesine girin.Ve açılan alt sekmelerden Arama Ayarları na basın.

Günaha girmeden internete nasıl girilirAçılan sayfada Güvenli Arama filtreleri başlığının altında yer alan “Güvenli Arama’yı Etkinleştir” yazısının yanındaki kutucuğa tik atın ve sayfanın altında yer alan Kaydet butonuna basınız. Artık arama sonuçlarınız siz ve çocuklarınız için müstehcenlikten daha uzak olacaktır.

Günaha girmeden internete nasıl girilirİnternette kumar sektörü film izleme, dizi izleme, canlı TV izleme, korsan maç izleme siteleri üzerinden beslenmektedir. Bu vebale ortak olmamak için bu tür sitelerden de uzak durmak gerekir.

Forumlar ve sosyal medya kara propaganda, gıybet ve iftira için uygun zemin hazırlamaktadır. Buralarda gezinirken birine kızıp bir hakaret mesajı yazdığınızda mesajınız milyonlarca kişiye ulaştığı için günahın boyutu katlanmaktadır. Bu yüzden bu tür tahrik edici ortamlardan uzak durmak ve temkinli hareket etmek gerekir.

İnternet bazlı kul hakkına girmek  gıybet ve hakaret kaynaklı olabileceği gibi korsan program indirmek veya telif haklarını çiğnemek yoluyla da olabilir. Buna da dikkat etmek gerekir.

Ne Yapmalı ?

İnternette gezinmek için güvenli siteler tespit edip sörfü bilinçli yapmak gerekir. Arama motoruna rastgele bir kelime yazarak ilerlediğinizde bir süre sonra hiç alakasız web sitelerinde gezindiğinizi, okuduğunuz yazının hemen kenarlarında manken resimleri olan bir siteye girdiğinizi fark edeceksiniz.

Bu tür olumsuzluklara engel olmak için mmsrn.com tarzı genel bilgi içeren ve günaha teşvik etmeyen güvenli siteleri tespit edip bu tür güvenli platformlardan bilgi ediniz.

mmsrn.com da windows 10 programsız format atma gibi teknolojiyle alakalı teknik bilgilerden indirim kuponlarına, eğitim konularından dini bilgilere kadar çeşitli konularda detaylı bilgiler mevcuttur.

İnternet gezinmenizi daha temiz hale getirmek için kendinize göre bu tür genel bilgi sitelerinden oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here