Hamburger’in İcadı : Hamburger Nedir ? Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

Hamburger genellikle Amerika’nın sembol yemeği olarak kabul edilir ve bu ülkede her yıl tahminen on dört milyondan fazla hamburger tüketilir. Dolayısıyla hamburgerin anavatanı olmanın ne kadar büyük bir ticari fırsat sunduğunu tahmin edebilirsiniz.

İşte, Wisonsin eyaletinde küçük bir kasaba olan Seymou’un iddiası da tam olarak bu. Seymour’un Hamburger Şeref Salonu burgerlerin tarihini onurlandırırken her yıl düzenlenen bir günlük Burgerfest etkinliği boyunca geçit törenleri yapılıyor ve Ketçap Kaydırağı da dahil hamburger malzemelerinin kullanıldığı yarışmalar düzenleniyor. 1989’daki festival sırasında yaklaşık 3 ton ağırlığındaki dünyanın n büyük hamburgeri hazırlanmıştı. Kasaba yetkililerinin ziyaretçilere verdiği bilgiye göre, 1885 yılında on beş yaşındaki Charles Nagreen ( 1870 -1951 ) ilk Seymour Festivali sırasında tezgahında köfte satıyordu. Sonraları Hamburger Charlie diye tanınan Charles, çok geçmeden müşterilerin gezerken yemekte zorlandıkları için köftelerinin satılmadığını fark etti. Bunun üzerine köftelerini yassı hale getirip iki ekmek dilimi arasına yerleştirdi ve kuzey eyaletlerinde halihazırda revaçta olan hamburger bifteklerinden esinlenerek onlara hamburger adını verdi.

Charlie Nagreen, hayatının geri kalanını kasaba festivallerinde hamburger satarak geçirdi ve bir süre sonra yerel bir şöhret haline geldi. Ölümüne kadar da bu hazır yemek türünü icat eden kişinin kendisi olduğunu iddia etti. Ama ortada rakip bir iddia daha var ve aynı tarihe, 1885 yılına dayanıyor. Bu hikayeye göre, sosis üreticileri Frank ve Charles Menches kardeşlere, tedarikçileri tarafından yanlışlıkla domuz eti yerine biftek yollanmıştı. Zamanın dar ve kaynaklarının kısıtlı olmasından dolayı kardeşler, Erie Kasaba Festivali’nde biftekleri sandviç ekmekleri arasında servis etmeye karar verdi. Yeni karışımlarına da kendi kentleri, New York’un Hamburg kentinden yola çıkarak hamburger sandviçleri adını verdi.

Bunların yanında birbirine rakip başka pek çok iddia var: ABD Kongre Kütüphanesi’ne göre Connecticut, New Haven’deki Louis Lunch adlı restoran, 1895’te Amerika’nın ilk hamburgerini yaptı. Buna karşılık, önde gelen hamburger tarihçileri ( evet, gerçekten böyle tarihçiler var ), hamburgerin kökeninin Teksas, Athens’lı restoran sahibi Flethcer Davies’in 1904’teki St Louis Dünya Fuarı’nda açtığı İhtiyar Dave’in Hamburger Büfesi odluğunu öne sürdüler. Hatta iddiaları o kadar ikna ediciydi ki Teksas eyalet meclisi Kasım 2006’da Athens’in  ‘’ Hamburgerin orijinal vatanı ‘’ olduğunu onaylayan bir karar çıkardı. Amerika’da u meseleyi gerçekten çok ciddiye alıyorlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here