Havyar Nedir ?

Balık yumurtasına verilen addır havyar.Her balık yumurtasına havyar denilmesine karşın her balığın yumurtası yenilmemektedir.Balık yumurtalarının tuzlanarak yenilir hale getirilmesi olayına verilen addır.

Havyar yani balık yumurtaları kalite bakımından sınıflandırılırlar.Bilinen en değerli ve kaliteli havyar çeşidi Hazar Denizi’nde bulunan Mersin Balığı ve Çiroz cinsindeki balıklardan çıkan yumurtalardır.Buradan çıkarılan havyar siyah renkli havyardır.Siyah renkli havyarın en kalitelisi ve pahalısı ise ‘’Beluga Havyarı’’ olarak bilinmektedir.

Hayvar Nasıl Üretilir ?

Balık yumurtaları dişi balığın yumurtalıklarından çıkarıldıktan sonra süzülür ve tuzlanarak paketlenir.En az tuzlanan havyar kalite bakımından en iyi havyardır.Balık yumurtalarını yani havyarı muhafaza etmek zor olduğu için tüketilmeden önce bir çok işleme tabi tutulmaktadır.Besin değeri yüksek ve sindirim açısından çok kolay olan bir besindir.Zor bulunduğu için pahalı yiyecekler arasında gösterilmektedir.

Havyar Çeşitleri Nelerdir ?

  • Beluga Havyarı : En kaliteli ve en pahalı havyar çeşididir.Bu balık yumurtaları siyah renge sahiptir.Beluga havyarı yumuşak bir dokuya sahiptir.Tat bakımından tereyağ lezzetini anımsatmaktadır.
  • Sterlet Havyarı : Nadir görülen havyar çeşitleri arasındadır.Bu balık yumurtaları altın rengine sahiptirler.Nadir görüldüğü için fiyat bakımından baya pahalı bir havyardır.
  • Sevruga Havyarı : Toplanan bu sevruga balık yumurtaları diğer balık yumurtalarına göre ebat konusunda daha küçüktür.Grimsi bir rengi vardır ve sorunsuz bir dokuya sahiptir.Diğer havyar çeşitlerine göre ucuza satılmaktadır.
  • Osetra Havyarı : Bu balık yumurtaları ise orta boy bir ebata sahiptirler.Renkli genellikle kahverengi ve altın renginde olabilmektedir.Lezzet bakımından ise ceviz tadını vermektedir.

Havyarın Besin Değeri Nedir ?

  • Balık yumurtası yani havyar kolestrol,protein ve yağbakımından yüksek karbonhidrat bakımından ise düşük değerlere sahip bir yiyecektir.Bu değerleri yüzünden genellikle kanser hastalarına tavisye edilen bir yiyecektir.
  • A,D ve B12 vitaminleri bakımından baya zengindir.Ayrıca içerisinde Omega – 3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Havyarın Faydaları Nelerdir ?

  • Havyar içerisinde barındırdığı yüksek protein ve düşük karbonhidrat sayesinde kanser hastalarının tedavisinde kullanıldığı görülmüştür.
  • Kalp ve damar hastalıklarında doktorların hastalarına genellikle tavsiye ettiği bir besin türüdür.
  • Hayvar dolaşım,sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Havyarın Yan Etkileri Nelerdir ?

Havyar yani balık yumurtasını aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır.Çünkü içerinde barındırdığı sodyum sayesinde yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığını tetiklediği görülmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here