Replika Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Replika kelime anlamı bakımından maddi manevi değeri olan bir ürünün birebir kopyasının yapılmasına verilen addır.

Replika son bir kaç seneden beri çoğu internet sitesinde yer alan genellikle telefon,saat ve parfümlerin birebir kopyalarıması olayına verilen addır.Dış görüntüsü bakımından orjinal ürüne çok benzemesine rağmen teknik özellikleri bakımından son derece vasat olan ürünlerdir.

Örnek vermek gerekirse Iphone 6 model telefonun piyasa değeri 2000 TL olsun,replika ürün satan internet sitelerinde bunun fiyatı 299 TL gibi cüzi bir fiyata satılmaktadır.Ürün açıklamasının altına ufak harferle ”Bu ürün orjinal ürünün 1.sınıf replikasıdır” diye ibare belirtmektedirler.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır ?

  1. Ağırlık Faktörü : Orjinal ürün ile replika ürün arasında muhakkak ağırlık farkı vardır.İki ürünü elinize aldığınız zaman mutlaka aradaki farkı anlayacaksınızdır.Bunun nedeni eplika ürün yaparken kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olmasıdır.
  2. Renk Faktörü : İki ürün arasında gözle görülür bir renk ayrımı olmaktadır.Bu size replika ürünü ayırt etmenize imkan sağlayacaktır.
  3. Fiyat Faktörü : Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki ürün arasında gözle görülür bir fiyat farkı olacaktır.Replika ürün her zaman daha ucuzdur.
  4. Online Mağaza : Satın alacağınız ürünü mutlaka güvenilir ve isim yapmış olan mağazalardan almanız tavsye edilir.Adını sanını duymadığınız yerden alacağınız ürünler büyük bir ihtimalle replika ürün çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here