Hayıt Otu Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Hayıt Otu Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Chaste tree, Monk’s pepper

Bilimsel Adı : Vitex agnıs castus

Hayıt Otu Ne İşe Yarar ?

Beş parmak ağacı, Ayid, Ayit, Acı Ayit olarak da bilinir.

Alman E Komisyonu adet döngüsündeki bozukluklarda, adet öncesi şikayetlerde, memelerdeki hassasiyet ve ağrılarda Vitex agnus castus L. Kullanımını onaylamaktadır.

hayıt otu zararları

Hayıt Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Prolaktin salgılanmasını baskılar. Antiestronejik etkisiyle FSH ve LH’ı arttırır. Beyindeki depomin sistemini etkiler. Bilimsel çalışmalar hayıt otunun  kadınlarda adet öncesi artan prolaktin düzeylerini baskılayarak adet öncesi yaşanan endişe, psikolojik değişimleri, memelerdeki hassasiyet ve aşırı yeme isteğini azalttığı saptanmıştır. Günümüzde hayıt otu hamile kalma , kısırlık problemleri ve akne için kullanılmaktadır.

Hayıt Otu’nun Zararları ve İstenmeyen Etkileri

Hayıt Otu’nun yan etkileri arasında bulantı, baş ağrısı, mide şikayetleri, sivilce, kızarıklıklar ve cilt döküntüsüdür. Bu yan etkiler hafif ve geçicidir. İlaçlarla etkileşim bildirilmemiştir. Gebelik, süt verme esnasında, doğum kontrolü, antipsikotik ve Parkinson ilacı alanlarında kullanılmaması bildirilmektedir.

hayıt otu tohumu

Hayıt Otu’nun İçerdiği Bileşikler

İridoid glikozidler, agnozid, aukubin; flovonoidler, kastisin, kampferol, kersetagetin, viteksin; Prrogestinler,progesteron, hidroksiprogesteron (çiçekler ve yapraklarında ), testosteron, epitestosteron (çiçeklerde ), androstenedion ( yapraklarda ); Alkaloidler; vitisin; uçucu yağlar, 1,8- sineol, linalol, terpinil asetat, alfa ve beta pinenler, esansiyal yağ asitleri; palmitik oleik, linoleik asit, stearik asitleri içerir.

Hayıt Otu’nun Klinik Laboratuvar Testlerine Etkisi

Plazma 17 beta östradiyol, FSH, LH ve progesteron düeylerini fizyolojik olarak arttırır.

Yorum yapın