Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Nerede, Nasıl Gidilir ? Tarihi Hakkında Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Nerede, Nasıl Gidilir ? Tarihi Hakkında Bilgiler

Beykoz İlçesinin, Anadolu Hisarı semtinde bulunmaktadır. Günümüzde bu yalı konser ve düğün organizasyonları için ev sahipliği yapmaktadır.

Salih Efendi, Tanzimat Dönemi’nde kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye’nin ilk diplomasını alan doktordu. 1816, Tophane doğumluydu. Hayatı boyunca üç ayrı sultanın hekimbaşı olarak sarayda görev yaptı. Bu dönemde gönlünü bir cariyeye kaptırdı ve Sultan Mecit’in izniyle bu kızla evlendi. Botaniğe çok meraklıydı. Gül ve meyve ağacı aşılama konularında çalıştı ve ünlü Hekimbaşı Gülü’nü ortaya çıkardı. Yaygın olarak bilinmese de Hekimbaşı Kirazı ve armudu da onun aşıladığı özel meyvelerdendir.

Mekteb-i Tıbbıye Reisliği, Valide Kethüdalığı gibi önemli görevlerde bulunduğu gibi Milletlerarası Karantina ve Sıhhıye Nizamnamesi’nin hazırlanması için toplanan heyetin başkanlığını da yaptı. Kongre bu yalıda toplandı. 89 yaşında yalısında öldü.

Günümüze yalnızca harem bölümü salimen gelebilmiş. İçindeki eşyaları en iyi korunan yalı olarak kabul edilir. Saklanabilir eşyayı geçin, perdelerin bile Salih Efendi döneminden kaldığı söyleniyor. 1980’lerde yalının denize doğru kaymakta olduğu fark edilerek cephe boyunca bir rıhtım ilavesi yapıldı.

Yorum yapın