Her Dönem Klasik: Puma Ayakkabı Modelleri

Photo of author

By Bilgio.Net

Puma markası, Rudolf Dassler’in önderliğinde 1948 yılında kuruldu. Rudolf Dassler, markasına isim seçerken tek bir şeye odaklanmıştı; Puma ayakkabı modellerinin bir hayvanın çevikliğini, kuvvetini ve süratini yansıtmasını istiyordu.

İlk Futbol Ayakkabısının Mucidi

Marka henüz ilk yılları sayılabilecek 1952 yılında dünyanın ilk futbol ayakkabısı olarak kabul edilen Super Atom’u piyasaya çıkarttı. Bu başarının devamında Brezilya milli takımının İsveç’te düzenlenen 1958 Dünya Kupası’na Puma’nın Super Atom kramponlarıyla katılması, markanın bilinirliğini zirveye taşıdı.

1960’lı yıllara gelindiğinde Puma ayakkabı modelleri, dönemin ileri üretim tekniği olarak kabul edilen ayakkabının tabanını ve ayak bileğini bağlayan bir teknikle gündemde olmaya devam etti. Yine aynı dönemlerde Brezilya futbol efsanesi olan Pelé ve Portekizli ünlü futbolcu Eusebio gibi dünyanın en tanınan sporcularının tercihi olan Puma, tanınırlığını katlayarak arttırdı.

Markanın logosu ilk üretildiğinde, D harfinin içinden geçen pumadan oluşuyordu. 1967 yılında Alman çizer Lutz Backes tarafından oluşturulan yeni Puma logosu, daha yalın çizgilerle yeniden tasarlandı. Günümüzde Puma ayakkabı modelleri ve spor aktivitelerine yönelik diğer ürünleriyle birçok anlamda sporculara istenilen motivasyon ve desteği vererek, dünyanın en popüler spor markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

puma ayakkabı
Puma Ayakkabı Modelleri Nasıl Seçilmeli?

Sporu hayatının bir parçası olarak kabul edenler ilgilendikleri branşa uygun bir spor ayakkabı seçiminin ne kadar önemli olduğunun farkındadırlar. Kullanım sırasında konfor ve performans gibi noktalar açısından kritik olan spor ayakkabılar terletmeyen bir kumaşa sahip olmalı, dayanıklı ve kullanışlı modeller arasından seçilmelidir.

Alanının lider markalarından Puma ayakkabı modelleri arasında seçim yaparken ayağınıza tam olarak uygun olmasına özen gösterilmeli, ayak ucundaki boşluğa dikkat edilmeli, kişinin tabanına ve ayak yapısına uygun spor ayakkabı modelleri seçilmelidir. Rahat spor yapmak ve istenilen verimi alabilmek için basketbol oynarken, fitness yaparken ya da koşu esnasında farklı ayakkabılar kullanılmalı, yapılan spora uygun teknik özelliklerle oluşturulmuş modeller seçilmelidir.

Günlük Giyimde Öne Çıkan Puma Yıldızları

Günlük kullanıma uygun ya da farklı spor branşlarına göre tasarlanan Puma ayakkabı modellerine gelin bir göz gezdirelim;

Puma Roma, Puma ayakkabı modelleri arasında efsane konumuna erişmiş bir tasarımdır. 1968 senesinde piyasaya çıkan ilk versiyonu atletizm pistleri için tasarlanmıştı. Bu mirastan ilham alınarak yeniden tasarlanan Puma Roma Basic ise dolgulu dil yapısı ve ayak kemeri desteği sayesinde sokak tarzına konfor ve şıklık getirdi.

Puma Turin, adını Torino şehrinin futbola olan tutkusundan alan bu ayakkabı Puma ayakkabı modelleri arasında en klasiklerden biri. Yenilenen tasarımı ile Puma Turin II şık yapısı ve sportif görünümü ile dikkat çekiyor. Softfoam teknolojisi ve orta tabanın üzerine oturan yapısı ile de istenilen konforu sahip.

Puma Smash, geçmişini tenis kortlarından alan bu model geliştirilerek Puma Smash V2 adını alarak yumuşak kaplama deri içeren bir yapıya sahip oldu. Yenilenmiş kauçuk dış tabanı kuvvetli bir kavrayışa sahip olmanızı sağlıyor.

puma ayakkabıPuma Suede, Puma Ferrari, Puma Caracal ve Puma Survivor günlük kullanımda sağladığı konfor ve üstün teknolojileri ile diğer aranan Puma ayakkabı modelleri arasında. Ayrıca dikkat çeken tasarımıyla Puma X Ray, vintage tarzı ile şıklık sağlarken, Imeva orta taban teknolojisi ile aynı zamanda hafif ve rahat. Büyük, ihtişamlı ve canlı yapısı sokak tarzına uygun.

Siz de günlük hayatınızda daha fazla konfor spor yaparken daha fazla teknoloji ve performans istiyorsanız, tercihinizi Puma’dan yana yapabilirsiniz. Sportive’de, konforlu bir spor yaşamı için ihtiyacınız olan Puma ayakkabı modellerini incelemeye başlayabilir; bütçenize uygun, sağlam ve dayanıklı ürünleri en ekonomik fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Yorum yapın