Farklı Fitness Seviyeleri İçin Pilates Topu Önerileri

Photo of author

By Bilgio.Net

Sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmenin yanında spor yapmak şart. Bu şartı yerine getirmenin ise farklı farklı yolları mevcut. Profesyonel bir sporcu olmanın dışında fitness, pilates, zumba gibi alternatif spor dalları, sağlıklı yaşamın kapılarını aralamanıza yardımcı olur. Hem de bu tarz sporlar için illa ki bir spor salonuna falan gitmenize gerek yok.

Doğru ekipmanları, fitness malzemeleri edindiğiniz takdirde pekâlâ evinizde fitness ve pilates yapabilirsiniz. Bu yazımızda pilates yapmak isteyenler için farklı seviyelere özel olarak sunulan pilates topları hakkında bilgi vereceğiz. Hemen başlayalım.

Pilates Topu Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

pilates topu
Pilates topunu anlatmadan önce kısaca “Pilates nedir?” sorusuna cevap verelim. Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Bu egzersiz sisteminin amaçları; kasları güçlendirmek, esneklik sağlamak ve bedenin genel sağlığını iyileştirmektir.

Egzersizler bir minder üzerinde veya özel dizayn edilmiş aletlerle yapılır. İşte bu özel aletler arasında belki de en çok bilineni pilates topudur. İlk ortaya çıktığında İsviçre topu ismiyle anılan ama zamanla denge topu, fitness topu, terapi topu, sağlık topu gibi isimlerle anılan bu ekipman egzersizlerin temelini oluşturmaktadır. Peki, pilates topu neden bu kadar önemlidir?

Yapılan araştırmalar sonucunda pilates topu ile yapılan antrenmanların düz zeminde yapılanlara oranla daha fazla kası aktif hale getirdiği ve daha fazla kalori yakımı sağladığı görülmüştür. Ayrıca merkez kaslarının güçlenmesi içinde oldukça etkilidir. Yani bedeninizi daha sağlıklı, fit ve güçlü hale getirmek için pilates topu ile çalışmanız oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Pilates Topu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

pilatesEgzersiz toplarının en çok bilineni “Swiss Ball” ya da en çok bilinen adıyla pilates topu, seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

  • Üzerinde farklı egzersizler yapacağınız pilates topunun sağlam olmasına ve bilindik markalar tarafından üretildiğine dikkat etmelisiniz. Sağlıksız materyalden üretilen toplar cildinize zarar verebileceği gibi zorlama durumlarında patlayabilir. Bu nedenle en bilindik markaları tercih etmekte fayda vardır.
  • Top seçiminde en önemli kriter boyunuza uygun bir top seçmektir. Boyunuza uygun top seçimini nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız 50 cm -1.60 cm arası boylar için 55 cm; 60 cm – 1.70 cm arası boylar için 65 cm; 70 cm – 1,80 cm arası boylar için 75 cm; 1,80 cm – 1,90 cm arası boylar için 85 cm top uygun olacaktır.
  • Pilates egzersizleri sırasında hareketlere farklılık katmak için küçük boy toplar kullanılır. Küçük pilates topu seçerken yine boyunuza uygun seçim yapmanız gerekir. 1,50 cm – 1,60 cm arası boylar için 20 cm; 1,60 cm – 1,70 cm arası boylar için 25 cm; 1,70 cm – 1,80 cm arası boylar için 30 cm; 1,80 cm – 1,90 cm arası boylar için 30 cm top alabilirsiniz.
  • Yanında pompası ile satılan topları tercih etmeniz daha ekonomik olacaktır. Fakat yanında pompası yoksa şişirmek için pompayı ayrıca alabilirsiniz. Topu şişirirken aşırı gergin olacak şekilde şişirmemeli, üstüne oturduğunuzda hafifçe çukur olacak şekilde şişirmelisiniz.
  • Son olarak topu şişirdikten sonra hemen egzersizlere geçmeyin. Dengenizin ne durumda olduğunu basit hareketlerle sınayarak seviyenizi belirleyin ve ona göre bir egzersiz programı oluşturun.

Pilates Topu Ürün Önerileri

Pilates topu alırken ve aldıktan sonra dikkat etmeniz gerekenleri yukarıda basitçe anlattık. Şimdi sıra geldi ürün önerilerimize.

Delta 65 cm Mor Deluxe Pilates Topu

Delta pilates topuÇift yönlü (dual-way) özelliğine sahip olan Delta Pilates topu, dinamik oturma pozisyonları, antrenman ve tedavi amaçlı egzersizler için uygundur. Fitness, aerobik ve jimnastik sporlarını yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca yanında el pompası yanında verilmektedir.

Clifton Pilates Topu

 

clifton pilates topuFitness, aerobik, pilates ve jimnastik sporlarını yaparken ihtiyacınız olan konforu sunan Clifton pilates topu, dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Yanında hediye olarak verilen pompa, Body Trimmer ve pilates bandı ile de egzersizlerinize farklılık katabilirsiniz.

Liveup Lastikli Pilates Topu

liveup pilates topuÖzel tasarlanan Liveup pilates topu, egzersizlerin uygulanmasına yardımcı olan 2 adet çıkarılabilir lastikle donatılmıştır. Bu sayede çeşitli kas gruplarını çalıştırırken daha rahat hissedebilir, hareketleri daha doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Busso Mini Pilates Topu

busso pilates topuPilates sırasında yapılan egzersizleri kolaylaştırmak ve farklılaştırmak için kullanılan küçük pilates topları, formda kalmanız için idealdir. Busso küçük pilates topu, 25 cm çapıyla her türlü hareketi kolayca yapmanıza yardımcı olur ve dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanıma uygundur.

Voit Pilates Topu Gymball

voitDoğaya zarar vermeyen malzemeden üretilen Voit pilates topu, omurga hareketliliğine ve arka kas gruplarının çalışmasına yardımcı olur. Patlamayı önleyici yüksek koruma sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Yanında pompa gönderilmektedir.

Pilates, fitness ve jimnastik başta olmak üzere her türlü spor dalında kullanılan pilates topu modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

 

Yorum yapın