Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Burada özelliklerini birazdan sıralayacağımız sağlık katkıları, tamamen mekanik soğuk sıkma yöntemiyle elde edilmiş Hindistan cevizi yağını kapsar. Özellikle ülkemizde gıda terörünün çok büyük boyutta olduğunu göz ardı etmemek gerek. Denetim eksikliği nedeniyle son kullanma tarihi geçmiş, içerisindeki yağı iyice okside olmuş Hindistan cevizlerinin sıkılarak yağ elde edildiği ve piyasada alenen dolaştığı bilinmektedir.

Hindistan cevizi yağı alırken, güvenilir bir markanın ürünü olmasına, mümkün olduğunda açık renki ve berrak olmasına, en önemlisi, organik sertifikalı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yıllarca ülkemzide bazı sözde sağlık vakıf ve dernekleri tarafından sağlık adına önerilen ve trans yağlar içeren margarinlerle büyüyen bir neslin çocukları olarak, şimdilerde bu tavsiyeleri yapan dernek vakıfların yöneticileri ne yapar çok merak ediyorum. Gerçi yakın tarihte trans yağlar yasaklandı ama benim hayalimdeki yönetim otoritesi bu dernek vakıflardan, zamanın yöneticilerinden hesap sorardı. Peki, son birkaç yıldır tüm dünyada ortaya çıkan Hindistan cevizi yağı çılgınlığı nedir ? Gerçekten bahsedildiği kadar sağlıklı mı ?

Kek ve hamur işi gibi yemeklerin yapılması sırasında sağlıksız margarinlerin yerine kullanılması, bence süper gıda olması için başlıca neden zaten. Ayrıca Hindistan cevizi yağında bulunan yağ aitlerinin, sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri tartışma götürmez.

Hindistan cevizi yağının güvenli bitkisel ürün kılan en önemli özellik, yüzlerce yıldır kullanılması ve hakkında 1,500’den fazla bilimsel araştırma yapılmış olmasıdır. Bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan en önemli özellik ise, Hindistan cevizi yağının % 91 oaranında sağlıklı doymuş yağ içermesidir. Bu oranın % 61’i çok sağlıklı orta zincir yağ asitleri dediğimiz kaprilik asit, laurik asit, kaprik asitten oluşmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlık Üzerindeki 8 önemli Etkisi

  1. Hindistan Cevizi Yağının Alzheimer ve Beyin Sağlığına Faydaları

Alzheimer (demans ), yani bunama, insanların yaşam kalitesini oldukça düşürse de asıl zorluğu çekenler hastaların bakımını üstlenen çocukları ya da yakınlarıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, sağlıklı beslenmenin bu hastalığa yakalanma riskini azaltılabileceği gibi, hastalığa yakalanmış kişilerde hastalığın seyrini yavaşlattığını göstermiştir. Beynimiz, enerjisini kanda bulunan glikozlardan alır. Beyin her ne kadar enerji yakıtı olarak glikoza bağımlı olsa da kanda glikoz seviyesinin düşük olması durumunda keton cisimleri denilen yakıt cinsini de kullanabilir. Ketonlar, enerji için yağ hücreleri parçaladığında ortaya çıkar. Vücutta keton üretimi, insülin seviyesinin düşmesi durumunda, enerji için şeker yerine yağ yakmaya başlandığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşlanmaya bağlı durumlarda, vücudun yeterince insülin üretememesi sonucunda kandaki glikoz seviyesinin düşmesi, beyin fonksiyonlarını yavaşlatmaktadır. Hindistancevizi yağı, kandaki keton seviyesini arttırarak beynimize enerji sağlar ve fonksiyonların eksiksiz yapmasını sağlayarak beyni korur. Hindistan cevizi yağında bolca bulunan orta zincir yağ asitlerinin beyin sağlığı için çok önemli olduğu düşünülmektedir. Ailesinde Alzheimer hastalığı olan kişiler, bu süper gıdayı sofralarından eksik etmemelidir. Ayrıca öğrenme kabiliyeti, hafıza ve konsantrasyon gibi beyin faaliyetlerinin en yüksek seviyede olması için, beynin enerji, kaynaklarının sürekliliği çok önemlidir. Bu konuda, öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalarda, deneklere glikoz verilerek kandaki glikoz miktarı yükseltilmiş, ardından deneklerin öğrenme kabiliyetlerinin ve hafızalarının güçlendiği tespit edilmiştir. Tüm dünyadaki sağlık örgütlerinde şekerin zararları üzerinde ortak kanı oluşmuşken, insanlar rafine şeker kullanımdan hızla uzaklaşırken, beyinlerinin enerji kaynağı Hindistan cevizi yağı olabilir. Özellikle hindistancevizi yağının çok kullanıldığı toplumlarda  Alzheimer görülme oranlarının dünya ortalamasının çok altında olduğu kanıt gibi önümüzde durmaktadır.

  1. Hindistancevizi Yağının Kilo Kontrolü ve Zayıflama Üzerindeki Faydaları

Hindistancevizi yağı kilo kontrolünde ve zayıflamada oldukça etkili yardımcı ajandır. En büyük özelliği, neredeyse tamamen enerjiye dönüşmesidir. Bu özel yağda bolca bulunan kaprik asit, tiroit bezleri üzerinde teşvik edici etkisi sayesinde metabolizmamızı hızlandırır. Hindistancevizi yağında diğer bir kıymetli madde ise kaprilik asittir. Kaprilik asit, sistem üzerinde oruç etkilerini taklit ederek vücudun enerjisini yağdan almasını teşvik eder. Bu yağ yakımı için çok özel bir durumdur. Ayrıca bu değerli, çok sağlıklı orta zincir yağ asitleri sadece yağ yakmamızı sağlamakla kalmayıp vücudumuzun kas gelişimini destekleyerek şekilli bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Kilo almaya başladığımızda bel çevresinin kalınlaşması sağlığımız için tehlike çanlarının çaldığını göstermektedir. Saydığımız tüm özellikler geleneksel kullanımdan ziyade, birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Yaşları 20 ile 40 arasında 40 kadın üzerinde yapılan çalışmalarda, kadınlar 20’şer kişilik 2 gruba ayrılmış, ilk grup soya yağı ile ikinci grup ise hindistancevizi yağı ile beslenmiştir. İkinci grup deneklerin normal beslenme listelerine 30 ml Hindistancevizi yağı eklenmiştir. Her iki grubagünde 50 dakika yürüyüş yaptırılmıştır. 12. Haftanın sonunda, Hindistancevizi yağı tüketen grupta bulunan kadınların tamamında bel incelmesi, LDL kolesterolde azalma, HDL kolesterolde artış gözlemlenmiştir. Ayrıca obezite sınırındaki 20 erkek denek üzerinde başka bir çalışma yapılmış, 4 hafta boyunca beslenme listelerine günlük 30 ml hindistancevizi yağı eklenmiş, 4. Hafta sonunda yapılan ölçümlerde deneklerin bel çevresinde ortalama 2,86 cm incelme tespit edilmiştir. Tüm olumlu etkileri üst üste koyduğumuzda günde 30 ml hindistancevizi yağı tüketerek kilo kontrolü sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yağ yakmayı sağlayabileceğiniz görülmektedir.

  1. Hindistancevizi Yağının Kolesterol Üzerindeki Faydaları

Hindistancevizi yağında bolca bulunan ve bir doymuş yağ asidi olan laurik asit, kandaki HDL kolesterol seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Bu sayede kandaki kolesterol seviyesi kolayca kontrol edilebilir. Hindistancevizi yağı trigliserid düzeyini düşürmekte kalmayıp HDL kolesterolünün oksidasyonu önler  ve kandaki lipid seviyelerinin düşürülmesinde yardımcı olur. Tüm bu özelliklerinden dolayı hindistancevizi yağı kolesterol hastaları için eşsiz bir yağ olmakla kalmayıp, kolesterolü kontrol ederek damar tıkanıklığının önün geçtiği için ‘’ kalp ve damar dostu süper gıda‘’ unvanını sonuna kadar hak etmektedir.

  1. Hindistancevizi Yağının Kalp Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Yukarıda hindistancevizi yağının damar sağlığımız için çok önemli bir süper olduğundan bahsetmiştik. Sağlıklı, açık damarlar kalp sağlığımız için çok önemlidir. Sizlerin de bildiği üzere kalbimiz kaslardan oluşmaktadır. Kalp kaslarının ana enerji kaynağı yağlardır. Kalp kaslarımızda neredeyse hiç glikojen deposu yoktur. Tıpkı beyin iskelet kasları gibi, kalp kası da gerektiğinde ketonları enerji kaynağı olarak kullanır. Hindistancevizi yağı kandaki keton seviyesini arttırarak kalp kaslarının enerji ihtiyacına katkıda bulunmaktadır. Özellikle kalp kaslarında tahribat meydana geldiğinden dolayı, sağlam kalan kas dokularının daha iyi kasılması için iyi bir enerji kaynağı gerekmektedir. Hindistancevizi yağı bu eksikliği tamamlayarak kalp sağlığımıza yardımcı olabilir.

  1. Hindistancevizi Yağının Kemik ve Diş Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Hindistancevizi yağı, bileşimindeki orta zincir yağ asitleri, antibakteriyel özellikleri sayesinde ağzımızda zararlı bakterilerin sayısını kontrol altında tutar. Bu sayede diş çürümesinin önüne geçilebileceği gibi, diş eti sağlığımız için de bulunmaz bir nimettir. Sizlerde diş sağlığınız için kimyasal yüklü kozmetik diş macunları yerine diş fırçanız üzerine bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ve birkaç damla sıvı propolis ilave ederek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Özellikle diş eti çekilmelerinden dertliyseniz. Osteoporoz, yani kemik erimesinin iki büyük nedeni, oksidatif stres ve serbest radikallerdir. Hindistancevizi yağı bol miktarda antioksidan içerdiğinden, serbest radikallerle savaşması özelliği sayesinde kemik erimesinin önüne geçtiği düşünülmektedir. Ayrıca düzenli olarak hindistancevizi yağı tüketmek bağırsaklarda kalsiyum emilimini arttırır.

  1. Hindistancevizi Yağının Candida ve Mantar Enfeksiyonlarına Faydaları

Hindistancevizi yağının bileşiminde bulunan kaprik asit ve laurik asit Candida albicans ve mantar enfeksiyonları için doğal bir çözüm olabilir. Eğer Candida albicans ve mantar enfeksiyonlarından yana dertliyseniz, günde 3 çorba kaşığı hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu zararlı mantarla baş etmek adına diyet yapmak çok önemlidir. Bu diyet sırasında rafine edilmiş tahıl kaynaklı un ve şekerden uzak durmanız gerekir.

  1. Hindistan Cevizi Yağının Kanser Hastalığına Faydaları

Bugün birçok bilim adamı düşük bağışıklık sisteminin kanser hücreleri için hastalığa davetiye çıkardığını kabul etmiştir. Zararlı bakteriler, mantarlar ve virüsler bağışıklık sistemini zayıflatır. Hindistancevizi yağının bileşiminde bulunan laurik asit bu tür zararlı organizmaları yok ederek bağışıklık sistemimize destek olur. Daha önce ketonlardan bahsetmiştik. Glikozdan sonraki enerji kaynağımız olan ketonlar kanser hücrelerini beslemez. Bugün kanser hücrelerinin şeker ile beslendiği açıkça ortadayken, enerji kaynaklarımızda ketonların miktarının artması, kanserli hücrelerin beslenmesi ve gelişmesini engelleyebilir diye düşünmeye neden olmaktadır.

  1. Hindistancevizi Yağının Cilt ve Saç Bakımına Faydaları

Hindistancevizi yağı, saç ve cilt bakımı için de mükemmel doğal üründür. Cilt temizleyici, nemlendirici ve güneş yağı olarak harika özelliklere sahiptir. Soğuk sıkım organik bir hindistancevizi yağı ile birçok cilt bozuklularını tedavi edebilirsiniz. Hindistancevizi yağında bulunan kaprilik asit ve laurik asit, ciltte oluşan iltihabı azaltmak için güvenle kullanılabilir. Özellikle sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında lezyonları nemlendirmek için. Evde kendi el, ayak, yüz ve tüm cilt bakımında tel başına Hindistancevizi yağını kullanabileceğiniz gibi, bu değerli yağın taşıyıcı yapısı sayesinde içine ilave edeceğiniz diğer yağların cildin alt katmanlarına taşınmasını sağlayabilir ve cildinize derinlemesine bakım yapabilirsiniz. Hindistancevizi yağı saç sağlığı için çok değerli bir yapıdır. Özellikle açık renk boyalı saçlarda, saç uçlarındaki yıpranmalar için eşsiz bir çözüm kaynadığıdır. Duştan sonra elinize aldığınız bir parça hindistancevizi yağını saç uçlarınıza hafifçe yedirin ve durulamayın. Birkaç uygulama sonunda, tiftikleme şiyaketlerinizin ortadan kalktığını görebilirsiniz. Birçok saç şekillendiricisi, petrol kökenli mumlardan üretilmektedir. Siz de saç şekillendirici ( briyantin, wax ) kullanıyorsanız, bu kimyasal yüklü ürünleri kullanmayı bırakarak hindistancevizi yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınıza şekil verirken bakım da yapmış olursunuz.

Yorum yapın