HPV (Human Papilloma Virüs ) Aşısı

Photo of author

By Bilgio.Net

HPV (Human Papilloma Virüs ) Aşısı

Rahim ağzı kanser öncesi (servikal prekanseröz) lezyonlar ile rahim ağzı kanserinin (serviks kanseri) önlenmesi için tavsiye edilen bir aşıdır.

Rahim ağzı kanseri veya diğer adıyla serviks kanseri tüm dünyada kadınlarda meme kanserinin ardından en sık görülen ikinci kanserdir.Ülkemizde de tüm kadın kanserleri arasında dokuzuncu sıradadır.

Ülkemizde biri kuadrivalan(dört değerlikli) diğeri bivalen (iki değerlikli) iki çeşit HPV aşısı bulunmaktadır.Kuadrivalan HPV aşısı (Gardasil);Tip 6,11,16,18 tiplerine karşı geliştirilmiş olup hem rahim ağzı kanserlerine hem de genital siğiller,vulva ve vagina kanserlerine karşı da korunma sağlamaktadır.Bivalan HPV aşısı (Cervarix);Tip 16 ve 18’e karşı geliştirilmiş olup sadece rahim ağzı kanserlerine karşı korunma sağlamaktadır.Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre her iki HPV aşısı da kişiler tarafından kolayca tolere edilebilmekte,yüksek oranda bağışıklanma sağlamakta,dirençli HPV enfeksiyonu ve HPV enfeksiyonları ile ilişkili klinik hastalığın azaltılmasında etkili olmaktadır.

HPV aşılarının ideal yapılma yaşı 9-26 yaş arasında olup,ilk doz için 11-12 yaşları uygun gözükmektedir.Kuadrivalan HPV aşısı birinci doz yapıltıktan iki ve altı ay sonra tekrarlanması gereklidir.(doz şeması 0-2-6 aydır)Bivalan HPV aşısı ise birinci doz yapıldıktan bir ve altı ay sonra tekrarlanması gerekir.(Doz şeması 0-1-6 aydır.) Her iki aşı da koldan kas içine uygulanır.

HPV aşısının yapılması rahim ağzı kanser riskini tamamen sıfırlamadığı için aşı yapılsa bile rutin jinekolojik kontrollerin ve düzenli smear testlerinin yapılması son derece önemlidir.

HPV aşısının erkeklere yapılmasında bir sakınca yoktur.Kadınlar HPV virüsünü erkeklerden alırlar,yani taşıyıcı olan erkekler olduğu için bu mantıkla erkeklein aşılanmasında ekonomik durum da müsait ise fayda olabilir.Ayrıca kuadrivalan HPV aşısı genital siğillere karşı da koruyucu olduğundan adolesan erkeklere yapılmasında fayda olabilir.

Yorum yapın