Huawei P smart ekran sararması garantiye girer mi

Photo of author

By Bilgio.Net

Huawei P smart ekran sararması çözümü nedir, garantiye girer mi ? Huawei markasının;

  • P20 lite
  • Mate 10 lite
  • G8
  • P smart

Gibi modellerinde ekran sararması olmaktadır. Henüz garantisi bile dolmamış telefonlarda bu tür sorunların olması hoş değildir. Kullanıcılar kısa bir süre önce aldığı telefonun ekranın sararmasının garanti kapsamına girmesi gerektiğini düşünseler de firma bazen müşterilerini hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Şimdi hangi durumlarda ekran sararması garantiye girer, hangi durumlarda girmez ele alalım ;

Zamana bağlı ekran sararması

Huawei ve diğer marka telefonlarda, kullanıma bağlı olarak 1-1,5 yıl sonra ekranda sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu daha çok telefonu yoğun kullanan kişilerde ve kılıf kullanmayanlarda görülmektedir.

Çevre koşulların etkisi ve telefonunun ısısı malzemeyi etkileyerek ekranın zamanla sararmasına ve daha mat görünmesine yol açmaktadır. Böyle bir durumda cihazın garantisinin bitmesine kısa bir süre kala garanti kapsamında cihazını yeniletmek veya tamir ettirmek isteyenler düş kırıklığına uğramaktadır. Çünkü Huawei bu tür ekran sararmalarını kullanıcı kaynaklı görmekte kullanıcı isterse ekran değişimini ücretli yapmaktadır.

Ekran tonunun sarıya kayması

Buna da sararma denilebilir ama biraz farklı bir durumdur. Bu durum ekran kalibrasyonu ile alakalı olabilir. Eğer telefonu alalı 2-3 haftayı geçmediyse  ekran tonunun değişmesi nedeniyle cihazınızı servise götürdüğünüzde tamir veya yeni cihaz alma konusunda şansınız vardır.

Ekranda sarı leke oluşması

Ekranda genel bir sarılık değil de lekeler halinde bir sarılık var ise bunun ekranı yapıştırmak için kullanılan tutkaldan kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir. Gerçek sebep servis incelemesinden sonra belli olacaktır. Servis kullanıcıyı haklı bulursa ekrandaki sarı leke garanti kapsamına sokulabilir.

Ekran kenarlarının sararması

Ekranın genelinde bir değişim olmamakla birlikte kenarlarda sararma var ise telefonun kullanımına bağlı olarak, sürtünme, nem veya darbeye bağlı olarak bu tür sararmaların oluştuğu düşünülebilir. Kullanıcıya bağlı durumlar nedeniyle oluşan sorunlar garanti kapsamına girmemektedir.

Yazılım güncellemesi sonrası ekran sararması

Telefona bazı yazılımlar yüklendikten sonra veya bazı yazılımlar güncellenince ekranın rengi değişebilmektedir. Bu eskimeye bağlı bir sarılık olmayıp telefona gerekli yazılım müdahalesi sonucu düzelebilmektedir. Telefonun garantisi dolmadıysa  teknik servis bu sorunu ücretsiz çözebilir.

Dokunmaya bağlı ton farklılıkları

Telefonda dokunmatik ekranına fazla dokunmaya bağlı olarak renk tonu değişimleri görülebilir. Genellikle fazla oyun oynamanın neticesinde oluştuğu için fazla dokunulduğu için sarımsı renk alan bölgeler için garanti kapsamı işletilmemektedir.

Mikro çatlaklara bağlı ekran sararması

Telefonu düşürme veya çarpma nedeniyle ekranda gözle görülemeyecek derecede küçük çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar ekranda ton farkı veya çizgi sorunlarına yol açabilir. Bu durum garanti kapsamı dışındadır.

Huawei ekran sararması garantiye girer mi ?

Huawei veya diğer telefonlarda ekran sararması genellikle garanti kapsamında değildir. Elbette bu durumun istisnaları olabilir. Servisin incelemesi sonucu netice belli olacaktır.

Ekran sararması yazılım kaynaklı değilse, batarya ısınması, nem veya çarpma nedeniyle oluşmuşsa ekran değişimi yapılarak sorun giderilmektedir.

Yorum yapın