Hulohop İcadı : Hulohup Nedir ? Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

Tarih kayıtlarına göre ilk oyun halkaları MÖ 5. Yüzyılda yapan Yunanlılar, onları hem eğlence hem de egzersiz amacıyla kullanıyorlardı. O zamandan beri hem çocuklar hem de yetişkinler halkaları yuvarlamaya, döndürmeye, alıp tutmaya ve akıllarına gelen her şekilde kullanmaya devam ediyordu.

Daha önce değinildiği üzere İngiliz kaşif Kaptan James Cook, ocak 1778’de keşfettiği Hawaii Adaları’nı İngiliz Donanması Lordu olan ve bugün yediğim öğle yemeğini icat eden ahlak yoksunu ihtiyar kumarbaz IV. Sandwich Kontu’nun onuruna Sandwich Adaları diye adlandırmıştı. Cook, demir atıp taze erzak aramak için kıyılarda kürek çekerken bu üçüncü ve son Pasifik seyahatinde kaydettiği pek çok gözlemden biri, Hawaii’de yaşayan Polinezya halkının kuşaktan kuşağa aktardığı geleneksel ‘’ hula Kahiko ‘’ dansıydı. Bu onun son yolculuğu oldu, çünkü bir zamanlar ona dostça davranan halk, ertesi yıl tekrar Hawaii’ye gittiğinde onu Avrupa’ya  dönüş hazırlığındayken öldürdü.

Paul İria ve Ken Vezina, 1865’te pek ticari başarı kazanamayan ticari halkalar üretmeye başlayıncaya dek Pasifik Adaları halkının bu geleneksel dansına dair kayda değer başka bir şey yoktu. Ta ki Amerikan oyuncak imalatçısı Arthur Spud Melin 1957’de çıktığı bir Avustralya seyahatinden dönüşünde iş ortağı Rchard Knerr’e plastik halkalarla oynayan insanlardan söz edinceye kadar.. bundan bir yıl önce sahilde birbirlerine plastik piknik tabakları fırlatan insanlardan esinlenerek frizbiyi piyasaya sürmüşlerdi. Çok başarılı olan bu üründen elde ettikleri gelirle aynı yılın haziran ayında, başarılı bir ulusal pazarlama kampanyasının ardından hulahupu satışa sundular.

İmalat tarihinde ( belki de yarım yüzyıl sonra Ipod piyasaya çıkıncaya dek ) hulahup kadar hızlı başarı elde eden bir ürün olmadı. Satışa sunulduktan sonraki ilk dört ayda yalnızca Amerika’da tanesi 1.98 dolardan yirmi beş milyonun üzerinde hulahup satıldı. Yeni bir Amerikan çılgınlığı doğmuştu. Düşünsenize, yaklaşık iki yüzyıl önce Kaptan James Cook Hawaii Adaları’nda sağ salım kurtulmuş ve hulahup dansını ülkesine tanıtmış olsaydı acaba İngiltere endüstrisi bundan nasıl etkilenirdi ?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here