İdrar torbası sarkması ve rahim sarkması ameliyatı fiyatları

Photo of author

By Bilgio.Net

İdrar torbası sarkması vajenin üst bölümünde bulunan idrar torbasının şişmesi ve sarkması neticesinde vajen ön duvarlarından dışarı çıkması sorunudur.

Rahim sarkması ise rahmi tutan bağların aşırı esnemesine bağlı olarak rahmin vajenden aşağıya sarkmasıdır.

Bazen bu iki sorun bir arada görülür, bazen de sadece birisi görülebilir. Ama halk arasında benzer sorunları yaşayanlar yaşadığı sorunu rahim düşmesi şeklinde tabir etmektedirler.

Genelde bu iki sorun birlikte değerlendirilir ve her iki ameliyatı da aynı branşlardaki doktorlar yapar.

Bu tür sorunların yaşanma nedenleri genellikle, zorlu doğumlar geçirmek, aşırı şişman olmak, ağır yükler kaldırılan bir işte çalışmak, kronik akciğer hastalıklarına sahip olmak ve buna bağlı olarak sürekli öksürüyor olmak şeklindedir.

Bu sorunlar olmasa dahi ömrünü ağır işlerde çalışarak geçirmek ve yaşın ilerlemesi nedeniyle idrar torbası sarkması veya rahim sarkması sorunları görülebilmektedir.

Ameliyatın fiyatı ne kadar ?

Öncelikle hastanın ameliyat edilip edilmeyeceğinin değerlendirilmesi gerekir. Yaşı ilerlemiş bayanlarda idrar kaçırması ve sık idrar gelmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu idrar torbası sarkması sorununa işaret eder. Fakat bu sorunlar hayatı çok etkilemedikçe ameliyata gerek duyulmamaktadır.

İdrar torbası sarkması ve rahim sarkması ameliyatlarında ücreti birkaç faktör belirlemektedir.

En önemli kriter sorunun büyüklüğüdür. Hastada her iki sorun var ise veya ileri derecede sorun var ise ücret yüksek çıkacaktır.

Diğer bir kriter doktor ve hastane tercihidir. Alt düzey hastaneler bu tür ameliyatlar için 4000-6000 TL gibi fix ücretler alırken hastane popülerliği ve doktor deneyimi arttıkça ameliyat masrafı 12 000-13000 TL gibi ücretlere yükselebilmektedir. Buna ilaveten hastanede yatış ve tedavi masrafı da buna eklenmektedir.

Ameliyat ücretini ameliyat yöntemi de belirler. Ameliyat vajinal yolla yapılabilmekte veya laparaskopik yöntemle yapılabilmektedir. Bazen rahmin kısmen veya tamamen alınması gerekebilir.

Ameliyat ve hastane masraflarının ne kadara mal olduğunu öğrenebilmenin yolu sorun tam olarak ne olduğu belli olduktan sonra fiyatı cerrahın sekreteri ile konuşmaktır. Genel olarak fiyatlar 4000-13000 arasındadır.
►İlgili Yazı: İdrar torbası ameliyatı kaç saat sürer ?

Yorum yapın