Hararet müşürü motorun neresindedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Motor parçalarının bazen iki ismi olabiliyor. Hararet müşürü de bunlardan bir tanesidir. Isı sensörü olarak da bilinen bu parçanın asıl görevi motor sıcaklığını sürekli olarak kontrol etmektedir. Sürekli alınan veriler hızlı bir şekilde işlenerek araç gösterge panelinde bulunan hararet derece ekranı ile sürücüye iletilecektir. Günümüzde ki otomobillerde çok sık rastlanan bir durum olmasa da bir arabanın hararet yapması demek motorda ciddi sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Hararet olmaması için motor suyunun sürekli kontrol edilerek gerekli seviyede tutulması sağlanmalıdır. Eğer bu küçük parça arızalanırsa motor sıcaklığını kontrol etmek çok da mümkün olmayacağından dikkatli davranmak gerekmektedir.

İlk olarak ısı sensörü ya da hararet müşürünün nerde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çok büyük olmayan bu parça silindir kapağının hemen üzerinde yer almaktadır. Bu sayede silindirin dış katmanında dolaşım halinde olan motor suyu sıcaklığının derecesi daha sağlıklı bir şekilde ölçülecektir. Aynı sensörden bir tane de radyatörde yer almaktadır. Eğer ciddi bir arıza varsa bu sensörler kontrol edilmelidir. Sorun çözülmeden yola devam etmek motorda ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. O nedenle dikkatli davranmak gerekmektedir.

Hararet müşürü sorunu giderilmezse yaşanabilecek çok ciddi sorunlar bulunmaktadır. Ateşleme sisteminde bozulma yaşanabilir. Enjektörlerde sorun yaşanabilir. Ya da motor içerisinde bazı bölgelerde zamanlar daha ciddi yıpranmalar oluşabilir. Bu sorunların yaşanmasını istemiyorsanız sorun giderilmeden aracı kullanmanız doğru olmayacaktır.

Müşürün bozuk olacağını gösteren çok sayıda belirti bulunmaktadır. Bunlar arasında motor ateşleme zamanının bozulmasını sayabiliriz. Isı da yaşanan düşüş ateşlemenin daha sık gerçekleşmesine neden olacaktır. Motor sıcaklık dengesini sağlayamadığı için ateşlemede bir denge sağlanamaz. Yakıt püskürtmede istenen denge bir türlü sağlanamaz. Bu da ECU nedeniyle yaşanacağından maliyet giderek artan sorunları tetikleyecektir. Bunlarla birlikte sıklıkla görülebilecek rölanti sorunları ve aracın stop etme sorunları sıklıkla yaşanabilir. Bu sorunların yaşanmaması için yapmanız gereken oto sanayiye gitmek ya da aracınızı yetkili servise götürmek olacaktır. Doğru ellerin altında sorun kısa sürede tespit edilecek ve kısa sürede çözüme kavuşturularak işlem tamamlanmış olacaktır.

Yorum yapın