İliadin burun spreyi açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

Photo of author

By admin

Prospektüsünde bu konuda bir bilgi yer almadığı için hastalar tarafından İliadin burun spreyi açıldıktan sonra kaç gün kullanılır konusu merak edilmektedir.

Bu sorunun sorulmasının ana nedeni İliadin burun spreyinin devamlı olarak kullanılmasının uygun olmaması ve hastaların şikayetlerinin genellikle nüksetmesidir. İlk tedavi süresince ilacın bir kısmı kullanılmakta, bir kısmı ise kalmaktadır. Tedavi bittikten sonra yine aynı şikayetler görülünce kalan kısım kullanılabilir mi, kullanılırsa da kaç gün kullanılır, hastalar bunu merak etmektedir.

İliadin burun spreyi en fazla kaç gün kullanılır ?

İliadin burun spreyi günde 2-3 defa her bir burun deliğine birer fıs şeklinde kullanılır ve önerilen tedavi süresi 7 gündür.

7 günlük tedavi sonrasında burnunuz açılacaktır. Ancak sorun şu ki eğer burun tıkanıklığı sizde sık görülen bir durum ise tedavinin hemen arkasından yeniden burun tıkanıklığı sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu durumda bazı hastalar doktora danışmadan yeniden İliadin burun spreyi kullanmaktadırlar. Bu çok yanlıştır çünkü İliadin burun spreyi bağımlılık yapabilmektedir.

Tedavi süresinin 7 gün ile sınırlandırılmasının sebebi budur. Her burun tıkanıklığında İliadin burun spreyine başvurursanız bir süre sonra burun spreyi kullanmadan rahat nefes alamaz hale gelirsiniz. Dolayısıyla İliadin burun spreyi bağımlısı olursunuz. Bu bağımlılıktan kurtulmak için de ayrıca bir tedavi gerekmektedir.

İliadin burun spreyinin neden bağımlılık yaptığını etki mekanizmasını araştırarak anlayabilirsiniz.

İliadin burun spreyi ne işe yarar ?

İliadin burun spreyi vücudumuzdaki adrenalin hormonunu taklit ederek burundaki kan damarlarını büzer, buradaki doku geçici olarak küçüldüğü için burun açılır siz de rahat nefes alırsınız.

Bu durum şu şekilde de anlatılabilir. Sinirlendiğinizde burun delikleriniz açılır ve kuvvetli nefes almaya başlarsınız. Bunu yapan şey öfke halinde salgılanan adrenalin hormonudur.

İliadin burun spreyi içeriğindeki etken maddeler, adrenalin hormonunu taklit ederek geçici bir süre burun deliklerinizi açar. İlacın etkisi geçince burun delikleriniz eski boyutuna döner. (Merak edenler için not: fıs yaptıktan sonra birkaç dakika sonra etkisini gösterir. Etkisi 8-10 saate kadar devam eder)

Eğer soğuk algınlığı, sinüzit, saman nezlesi gibi nedenlerle burun tıkanıklığı yaşıyorsanız İliadin kullanmak sizi bu süreçte rahatlatacaktır. Şikayetleriniz geçince zaten İliadin’e gereksinim duymamanız gerekmektedir.

Fakat bazı kişilerde bu senaryo farklı gelişmektedir. Örneğin kronik olarak alerjik rinit hastasıysanız 7 günlük bir tedavi size yetersiz gelebilmektedir. Fakat bu ilacı önerilen dozdan fazla kullanmak veya daha uzun süreli kullanmak bağımlılığa neden olmaktadır.

Yani bir süre sonra asıl şikayetleriniz geçse dahi İliadin burun spreyi kullanmadan rahat nefes alamaz duruma gelebilirsiniz. Bunun sebebi İliadin burun spreyinin sürekli kullanımı nedeniyle burun damarlarının ve dokusunun bu sprey olmadan büzülmemeye başlamasıdır.

Bu durumu dayak yiye yiye, dayak yemeden söz dinlemeyen dayak arsızı çocukların durumuna benzetebiliriz.

İliadin burun spreyi hangi şikayetler için kullanılır ?

İliadin burun spreyinin başlıca kullanım alanları;

  • Soğuk algınlığı,
  • Alerjik rinit,
  • Saman nezlesi,
  • Rinosinüzit,

Gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklığının açılmasıdır. Ayrıca Rinoskopi nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayanlara ve orta kulak iltihabı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayanlara reçete edilir.

İliadin burun spreyi açıldıktan sonra kaç gün kullanılır ?

İdeal olanı İliadin burun spreyini doktorun önerdiği süre kadar kullanmak ve tedavi bitince atmaktır. Ancak doktorunuz reçeteyi yazarken size şikayetleriniz tekrarlarsa spreyi yeniden kullanacağınızı söylerse ilk tedaviden sonra kalan burun spreyini bir süre daha saklayıp kullanabilirsiniz.

Her ne kadar İliadin burun spreyi açıldıktan sonra kaç gün kullanılır konusu prospektüsünde yer almamakta ise de aynı fonksiyonu icra eden burun spreylerinin açıldıktan sonra bir ay veya 28 güne kadar kullanıldığını biliyoruz.

Bu nedenle İliadin burun spreyini açıldıktan sonra 28 gün kullanabilirsiniz.

İliadin burun spreyi açıldıktan sonra hangi koşullarda saklanmalı ?

25 derecenin altında oda sıcaklığında güneş ve nem almayan bir yerde saklanmalıdır.

İLGİLİ SORULAR:

İliadin burun spreyi sinüzite iyi gelir mi ?

İliadin burun spreyi sinüzite bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerinde kullanılabilir.

İliadin burun spreyi kaç yaş kullanabilir ?

%0,05 dozajlı spreyi 6 yaşından büyük çocuklar kullanabilir.

%0.025 10 ml pediatrik burun spreyi ise 2 yaşından büyük çocuklar kullanabilir.

İliadin sprey koku alamama şikayetine neden olabilir mi ?

İlacın yüksek doz veya uzun süreli kullanılması koku almayı etkileyebilmektedir.

İliadin pediatrik burun spreyi bebeklerde kullanımı nasıldır ?

2 yaş altı bebeklerde kullanılmaz.

Önerilen kullanım dozu günde 2-3 defa 1-2 damla şeklindedir. İlacın genize kaçmamasına dikkat ediniz.

Yorum yapın