En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedilerde kısırlaştırma işlemi, dişilerde yumurtalıkların ve rahmin alınması, erkeklerde ise testislerin alınması şeklindedir. Bu işlemler kedilerde cinsiyet hormonlarının daha az salgılanmasına, dolayısıyla da metabolizmanın yavaşlamasına ve enerji gereksiniminin azalmasına yol açmaktadır.

Kısırlaştırılmış kedilerin enerji ihtiyacı azalırken iştahında bir azalmaz, hatta tam tersine bir miktar artar. Bu durum kedinin bir süre sonra yağlanmasına ve şişmanlamasına yol açmaktadır.

Bu durumun önüne geçmek için kısırlaştırılmış kedilere verilen mama miktarının azaltılması veya düşük kalorili mamaların verilmesi gerekmektedir.

Kısırlaştırılmış kedilerde idrar yolunda taş görülmesi sorunu yaygın olarak yaşandığından kısır kedi mamalarında idrar yolunda taş oluşumuna neden olabilecek magnezyum, fosfor ve kalsiyum minerallerin düşük düzeyde tutulması gerekmektedir.

En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

Kısırlaştırılmış kedi mamalarında oransal olarak da yüksek miktarda ve kaliteli protein olması, yağ ve kalori miktarının ise daha düşük olması gerekir.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarında ayrıca idrar yolunda taş yapabilecek mineraller daha düşük miktarda bulunur.

Aşağıdaki markaların kısırlaştırılmış kediler için ürettikleri mamalar iyidir. En iyisi hangisi olduğuna karar vermek zordur çünkü kedilerin sindirim sistemleri her kedi için farklı olduğundan bazen kaliteli diye bildiğimiz bir markanın ürünü kedide ishal veya kusma yapabilmektedir.

Bu nedenle aşağıdakilerden herhangi bir tanesi ile başlamak, sorun olursa diğerine geçmek daha mantıklı olacaktır.

Proplan sterilised somonlu ve ton balıklı kısır kedi maması 10+2 kg

Kısırlaştırılmış kediniz için satın alabileceğiniz en sağlıklı ve kaliteli kuru mamalardan biridir. Kısırlaştırılmış kediler için en sağlıklı besin balık olup maddi imkanı olanlar için bu kuru mamayı tercih edebilirler. Fiyatı yaklaşık 1200 TL olup bu fiyat muadili kısırlaştırılmış kedi mamalarına göre biraz yüksek olsa da tercihiniz kaliteden yanaysa bu fiyata değecektir.

proplan
Evde sadece 1 kedi besliyorsanız 12 kiloluk bir mama satın almak, mamanın bayatlamasına sebep olabileceği için bu ürünün daha düşük kilolusunu tercih edebilirsiniz.

ACANA Indoor entree sterilised kedi maması 4,5kg

İçeriğinde tavuk, hindi ve ringa balığı gibi farklı protein kaynakları (tavşan eti bile bulunmaktadır) olması nedeniyle ve kaliteli proteinler kullanılması nedeniyle satın alabileceğiniz en iyi kısırlaştırılmış kedi mamalarından birisidir.

acana4,5 kg su 600 TL’ye satılmaktadır.

Royal Canin sterilised 37 kısırlaştırılmış kedi maması 10 kg

 

Yüzde 37 protein, yüzde 12 yağ ve kısırlaştırılmış kediler için gerekli besin ve vitamin öğelerini dengeli şekilde içeren bir kısırlaştırılmış kedi mamasıdır.
İçerdiği hayvansal protein kümes hayvanları kaynaklı olup bir miktar balık yağı da içermektedir. 10 kg kuru mamanın fiyatı yaklaşık 650 TL’dir.
royal canin

LaVital Adult sterilsed somonlu 12 kg kısırlaştırılmış yetişkin kuru kedi maması

Yüzde 34 protein, yüzde 9 yağ ve yüzde 4 lif, ayrıca kısırlaştırılmış kediler için gerekli besin ve vitamin öğelerini içermektedir.

lavital
Kuru mamadaki protein kaynağı işlenmiş hayvansal ürünler ile somun balığı unudur.
Kolay sindirilebilir ve düşük magnezyumlu bir mama olup 12 kg’sunun fiyatı yaklaşık 500 TL’dir.

Hill ‘s Young Adult sterilised tavuklu 10 kg kısırlaştırılmış yetişkin kuru kedi maması

Hill ‘s dünya çapında bilinen ve yaygın satış ağına sahip bir markadır. Bu ürünün tavuklusu ve balıklısı bulunmakta olup protein kaynağı tavuk unu, hindi unu, balık unu gibi işlenmiş hayvansal gıdalardır.

hills
İçeriğinde tahıl miktarı da az değildir. Bu kuru mamanın 10 kg’su 650 TL’ye satılmaktadır.

Felicia low grain hypoAllergenic light sterilised somonlu 12 kg yetişkin kuru kedi maması

Yüzde 30 protein, yüzde 12 yağ içerikli tahılsız, kalorisi düşük bir mamadır.Somon balığı ve L-Carnitine içermektedir.

felicia12 kg’sunun fiyatı 500 TL’dir.

Yorum yapın