Türkiye’de İngilizce Öğrenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Photo of author

By Bilgio.Net

Yurtdışına gitmeden İngilizce öğrenmek, son zamanlarda İngilizce bilmenin her alanda önemli bir hale gelmesiyle aranan öğrenme stillerinden biridir. İngilizce konuşmak özellikle iş arayanlar için önemli bir özelliktir. Bu yüzden İş İngilizcesi öğrenmek, iş bulmak için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca işe sahip olanlar da kariyer yapmak ve yurtdışı fırsatlarından yaralanmak amacıyla İngilizcelerini geliştirmek zorunda kalabilirler. Özellikle yurtdışıyla bağlantıları olan şirketlerde, İngilizce’nin iyi bir seviyede olması gerekir. Çünkü gelecek maillerin İngilizce cevaplanması istenebilir, İngilizce sunum yapılması gerekebilir hatta iş görüşmeleri yapılması istenebilir. Yurtdışına gidip İngilizce öğrenmek maliyetli ve zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden yurtdışına gitmeden İngilizce öğrenmek için en iyi İngilizce kursu hangisidir bulup, iş İngilizcesi ve kurumsal İngilizce dil eğitimi imkanlarının olup olmadığını incelemelisiniz.

Yurtdışına Gitmeden İngilizce Öğrenmek İçin Neler Gerekli?

Yurtdışına gitmeden İngilizce öğrenmek için gerekli en önemli nokta en iyi İngilizce kursu hangisidir bulmaktır. Bunu yaparken bir İngilizce kursunda dikkat etmemiz gereken başlıca özellikler vardır. Özellikle öğretmen kadrosu ve kullandıkları methodlara dikkat etmelisiniz. Çünkü kursun size İngilizce öğretmek için en verimli şartları sağladığından emin olmalısınız. Peki size verimli olacak bir kursta hangi özellikler olmalı?

Yabancı öğretmenler, yukarıda da bahsettiğimiz üzere kursun öğretmen kadrosu çok önemlidir. Öğretmenlerin anadilinin İngilizce olması, size öğrenmede çok avantaj sağlayacaktır. Anadili İngilizce olan öğretmenler, telaffuzdan kelimelerin doğru yerde kullanımına, pratik yaparak cümlelerin kolayca kurulmasına kadar pek çok noktada daha yararlı olur.

Birebir İngilizce özel ders, bir kursta aramamız gereken en önemli özelliklerden biridir. Çünkü bire bir İngilizce özel ders, İngilizce öğrenmek için en etkili ve daha çabuk sonuç veren bir yoldur. Bu özellikle beraber İngilizce öğrenmek isteyenler, kendilerine özel olarak ayarlanmış sınıflarda ve kendi istedikleri saatlerde bu derslere katılabilme imkanlarına sahiptirler. Birebir İngilizce özel ders ile istediğiniz ölçüde konuşma (speaking) pratiği yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere bu çoklu sınıflarda pek mümkün olmamaktadır. Bire bir İngilizce özel dersin avantajlarına bakacak olursak;

 • Ders içeriği ve planı size göre ayarlanır.
 • Ders saatleri istediğiniz doğrultusunda esnetilebilir.
 • Öğretmenin ilgi ve dikkati tamamen sizin üzerinizde olur.
 • İngilizce seviyeniz belirlenir ve ona göre ders hızı belirlenir.
 • Kendinizi geliştirmek istediğiniz konuda öğretmeninizden destek alabilirsiniz.
 • Konuşmanın çok olmasıyla beraber akılda kalıcılık artar.
 • Öğrenme hızınız artar.

Direct method ile İngilizce öğrenmek sizin için daha yararlı olacaktır. Direct method nedir? Anadil kullanılmadan, konuşma ve görsel destek sunarak İngilizce öğrenme metodudur. Bu metodun olduğu İngilizce dil kurslarında, yabancı öğretmenler (anadili İngilizce olan öğretmenler), öğrenciyi konuşmaya interaktif olarak katar ve konuşma pratiği elde etmesini kolaylaştırırlar. Direct method ile İngilizce nasıl öğrenilir?

 • Anadili İngilizce olan öğretmen bu metotta öğrenciye sorular sorar ve cevaplamasını bekler. Sorduğu sorularda öğrencinin öğrenmesi hedeflenen kelimeler ve gramer konuları mevcuttur. Öğrencinin yardım almadan cevaplaması beklenir. Takıldığı noktalarda ise öğretmen yardımcı olur. Burada öncelikli hedef grameri öğrenmesi değil, direkt olarak cümle içinde kullanmasıdır. Tüm bunlar tekrarlandığında konuşma refleksif olarak gelişmeye başlar ve İngilizce konuşma seviyesi ilerler.
 • Direct methodda cevaplara soru çalışması da yapılır. Öğretmen tarafından öğrenciye cevap verilir ve bu cevaba soru bulması istenir. Yanlış yaptığı yerlerde öğretmen müdahale eder. Böylece öğrencinin soru sorma yeteneği gelişirken, soru sorma yeteneğinin de gelişmesi sağlanır.
 • Direct method konuşma üzerinedir fakat gramer de öğretilir. Bu metotta gramer öğretilirken, klasik olarak önce gramer sonra yazılı alıştırmalar yer almaz. Gramer verilir ardından öğretmen verilen gramerle ilgili sürekli sorular sorar ve cevaplanmasını ister. Bu sayede akılda kalıcılığı pratik yapıldığı için artar. Konuşma esnasında bu grameri daha kolay kullanır.
 • Konuşarak İngilizce öğrenmek İngilizce öğrenmek için en iyi yöntemdir. Bu metotta, Türkçe düşünüp İngilizce konuşmak yerine direkt İngilizce konuşmak hedeflenir. Çünkü iki dilin yapıları farklı olduğu için Türkçe düşünüp İngilizce konuşmak, kafa karışıklığına neden olur ve istenilen tam olarak ifade edilemez.

Callan method İngilizce öğrenmek için kullanılan bir diğer metottur. İngiltere’de İngilizce öğrenmek için geliştirilen bu yöntem 1960’dan beri kullanılır. Bu öğrenme metotunda öğrencinin dilbilgisi (gramer), dileme, konuşma, okuma ve yazma yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflenir. Callan method, eğitim almış Türk ve yabancı öğretmenler tarafından verilir. Öğrenme sürecinde işitsel ve görsel materyaller kullanılır. Ders saati içinde öğretmenler yaklaşık 5000 kelime konuşurlar. Anadilde düşünme ve konuşmaya imkan verilmemeye çalışılır. Çeviri yapmaya fırsat vermeden, İngilizce dinleme ve anlama seviyelerinin artırılması hedeflenir. Öğrenciler de derste istedikleri zaman söz alıp konuşabilirler.

Yazımızda yurtdışına çıkmadan iyi bir kurumsal İngilizce dil eğitimi ve iyi bir iş İngilizcesi eğitimi almak için neler gerekli açıkladık. Ayrıca en iyi İngilizce kursu hangi özelliklere sahip olmalıdır sorusuna yanıt verdik. Peki İzmir’deki en iyi dil kursu hangisidir?

İzmir’deki En İyi Dil Kursu

İzmir’de yaşayanlar ve İngilizce’yi hızlı ve doğru şekilde konuşmak isteyenler, İzmir’deki en iyi İngilizce kursu hangisidir diye arıyorlar. İngilizce öğrenmek için bir kursun sahip olması gerektiği özellikleri yukarıda ayrıntılı şekilde açıkladık. İzmir’de bu özelliklere sahip olan bir kursta ders almak isterseniz Biz English’i tercih etmelisiniz. Biz English bünyesinde bulunan anadili İngilizce olan yabancı öğretmeler ile birebir İngilizce özel ders alabilir, kullanılan direct method ile İngilizcenizi hızlı ve etkili şekilde geliştirebilirsiniz.

 

 

Yorum yapın