iPhone batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

iPhone telefonlar, kullanılan malzeme ömrü itibariyle kaliteli ve dayanıklı ürünlerdir. Fakat eninde sonunda iPhone batarya performansı azalmakta, şarj süresi kısaldığı için telefondan alınan verim düşmektedir.

iPhone telefonlarda hızlı şarj olabilen ve dayanıklılık itibariyle diğer pil malzemelerine göre daha uzun ömürlü olan lityum iyon teknolojisi kullanılmaktadır.

Her ne kadar uzun ömürlü olsalar da lityum iyon bataryaların bir süreden sonra şarjının kısaldığı bilinmektedir. Bu soruna kısmi bir çözüm olarak batarya kalibrasyonu denilen bir işlem yapılmaktadır.

Batarya kalibrasyonu zamanla yıpranan bataryanın ilk zamanki sağlığına kavuşması için yeterli olmasa da iki konuda faydası bulunmaktadır:

  • Birincisi, batarya kalibrasyonu, bataryanın mevcut performansından daha verimli yararlanmayı sağlamaktadır.
  • İkincisi, ömrü kısalmış bataryaların şarjının yüzde kaç kaldığı, cihaz tarafından oldukça hatalı hesaplanmakta, gerçeği yansıtmamaktadır.

Örneğin bataryanın şarjı yüzde yetmişte iken aniden yüzde otuza düşmekte, gösterdiği pil sağlığı değerinin ne derece gerçeği yansıttığı tam olarak bilinememektedir.

Batarya kalibrasyonu yapıldığı zaman bataryanın şarjının yüzde kaçta olduğu daha fazla doğrulukla hesaplanabilmektedir.

Batarya kalibrasyonu, ayrıca güncelleme sonralarında yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Kapsamlı yazılım güncellemeleri sonralarında batarya ile ilgili bazı sorunlar ortaya çıkabilmekte ve kalibrasyon sonrası düzelebilmektedir.

Yazılım güncellemeleri ile cihaza yeni özellikler eklenmekte, bazı özellikler ise değiştirilmekte veya iptal edilmektedir. İOS işletim sistemindeki batarya kullanım yoğunluğunu  ve kalan şarjın hesaplama faktörlerini değiştirebilmektedir.

Böyle durumlarda bataryanın tamamen boşaltılıp yeniden şarj edilmesi bataryanın yeniden kalibre edilmesini sağlamaktadır.

Bununla birlikte bazı uzmanlar batarya kalibrasyonu işleminin faydalarından kuşku duymaktadır.

iPhone batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ?

İlk adım olarak bataryanın tamamen boşalmasını bekleyiniz. Bazen son kalan %3 veya %5’lik kısmın tamamen boşalması saatler alabilmektedir. Bu nedenle cihazı akşama kadar kullanıp bataryada kalan son enerjinin harcanması için gecenin bitmesi beklenebilir.

Sabah olunca muhtemelen şarj sıfırlanacak ve iPhone kendiliğinden kapanacaktır. Batarya tamamen boşalınca (içerdiği rezerv enerji dahil bitince) şarja takıp kesintisiz olarak %100 şarj olana kadar bekleyiniz.

iPhone tamamen şarj olunca cihazı yeniden başlatınız.

Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

iPhone 8 veya sonraki modellerinde işlem şu şekilde yapılır: İlk olarak “Sesi Aç” düğmesine basıp hemen bırakınız. Daha sonra “Sesi Kıs” düğmesine basıp hemen bırakınız.

Bunları yaptıktan sonra Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi basılı tutunuz. Cihazınız yeniden başlatılacaktır.

Eğer cihazınız iPhone 7 veya 7 plus ise Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi ve Sesi Kıs düğmesini aynı anda en az 10 saniye basılı tutunuz.

Eğer cihazınız iPhone 6 serisi veya önceki modeller ise Apple logosunu görene kadar “Ana Ekran” düğmesini ve Üst (veya Yan) düğmeyi en az 10 saniye basılı tutmanız gerekir.

iPhone pil sağlığım %100 ama şarjım hemen bitiyor diyorsanız cihazınızda kalibrasyon gerekli olabilir.

Batarya kalibrasyonu işe yaramaz ise ne yapılır ?

Batarya kalibrasyonu bir çok kullanıcıda işe yaramıştır. iPhone cihazında batarya kalibrasyonu yaptıktan sonra batarya performansında düzelme olduğunu söyleyen epeyce fazla kullanıcı bulunmaktadır.

Bununla birlikte üretilen her cihaz, kullanıldıkça eskimeye ve yıpranmaya mahkumdur. Bir süre sonra batarya kalibrasyonu da yeterli etki göstermemeye başlayacaktır.

Böyle durumlarda bir çok kişi telefon değiştirme seçeneklerini düşünmeye başlar. Fakat bu günlerde cihaz yenilemek ateş pahasıdır. Bunun yerine eski bataryayı bir Rova Batarya ile değiştirirseniz birkaç yüz TL karşılığında iPhone cihazınızın ömrünü bir seneden fazla uzatmış olursunuz.

Sonradan takılan hiçbir batarya iPhone cihazlara fabrika üretimi esnasında takılan orijinal bataryalar kadar uzun ömürlü değildir. Orijinal iPhone bataryasaı diye satılan bataryalar da buna dahil değildir.

Bununla birlikte iPhone batarya markalarının daha kalitelileri ve daha güvenlileri bulunmaktadır. Rova batarya da birkaç kaliteli iPhone bataryasından biridir.

Yorum yapın