İş Kazası Avukatı Ne İş Yapar ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Günümüzde çalışma hayatı içerisinde çok sayıda farklı kaza ortaya çıkabilmektedir. Bu durum doğal olarak maddi ve manevi anlamda pek çok kaybı da beraberinde getirmektedir. İş kazası sonrasında ortaya çıkan maddi ve manevi kayıpların giderilmesi söz konusu olduğunda devreye; iş kazası avukatı hizmetleri girmektedir. Özellikle inşaat kazası sonrasında ölümü kazaların yoğun bir şekilde yaşanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte inşaat kazaları sonrasında kalıcı sakatlık durumlarının da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu aşamada söz konusu kazalar sonrasın meydana gelen kayıplara dair pek çok yasal başvuru mevzuatı bulunmaktadır.

Ülkemizde iş kazası avukatı kavramı yeni yeni gündeme gelen bir konu olsa da söz konusu avukatlık hizmetlerinin her geçen gün çok daha önemli bir hale geldiği bilinmektedir. Bundan dolayı; iş kazaları sonrasında iş kazası avukatı tutmanın önemine dair ayrıntılı bir bilinçlendirme çalışması da yürütülmektedir.

İş Kazası Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dava açma süreci hukuki terimlere hakim olmayı ve yasal mevzuatı biliyor olmayı şart kılmaktadır. Bundan dolayı iş kazası sonrasında avukat tutmak; önemli kazanımları beraberinde getirecektir. İş kazası avukatı seçerken özenli davranmak ise; olası bir hak kaybınızın önüne geçecektir. Bundan dolayı mutlaka iş kazası avukatı seçerken dikkatli olmak gerekmektedir.

İş kazası davalarının kendine özgü özellikleri bulunduğu için mutlaka bu davaların alanında uzman olan iş kazası avukatlarına verilmesi şarttır. Burada iş kanununa ve işçi ile işveren haklarına hakim olan bir avukatla anlaşmış olmak şart olmaktadır. Yine işçi sağlığına dair haklar, kaza sonrasındaki mevzuata dair düzenlemelere hakim olan bir avukatla anlaşmış olmak önemlidir.

Hangi Durumlarda İş Kazası Avukatına İhtiyaç Duyulur?

İş kazası denildiğinde her ne kadar ilk akla inşaatlarda meydana gelen kazalar gelse de fabrikalarda ve diğer üretim sahalarında da çeşitli kazalar ortaya çıkmaktadır. Yine hizmet sektöründe yer alan çalışanların da iş kazası sonrasında önemli kayıplara uğradıklarını söylemek mümkün olmaktadır. Günümüz itibariyle iş kazaları söz konusu olduğunda akla aşağıdaki durumlar gelmektedir:

  • İskele çökmesinden kaynaklanan kazalar
  • Elektrik çarpması sonrasında oluşan kazalar
  • İş amaçlı seyahatlerde kişinin kaza geçirmesi
  • Kişilerin uzuvlarının sıkışması ve kopması durumu
  • Malzeme taşırken yaşanan kazalar
  • Yüksek bir yerden düşmek

Yukarıda sıralanan durumlar sonrasında ortaya çıkan maddi ve manevi zararların karşılanması hususunda iş kazası avukatı hizmetleri devreye girmektedir. Bu noktada söz konusu kaza durumları sonrasında zarara uğrayan bireylerin iş kazası avukatı tutmuş olmaları sayesinde zararlarının yasalar çerçevesinde karşılanması mümkün olacaktır.

 

Yorum yapın