Trafik Kazası Avukatı Kimdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Karayolunda, meydana gelen yaralanmalı, maddi zararlı veya ölümlü kazalara trafik kazası denilir. Trafik kazaları neticesinde ortaya çıkan maddi ve manevi zararların karşılanması için mağdur olanlar gerekli mahkemeler aracılığı ile tazminat davası açabilirler. Trafik kazası avukatı, başvuran mağdurlara hizmet veren kamu görevlileridir. Trafik kazası avukatı, direk dosyayı almasa bile ihtiyaç halinde kişilere danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Trafik kazaları sonrasında mağdur olanların alabileceği çok çeşitli tazminatlar vardır. Kişiler bu tazminatları bilmediğinden, kanunlar çerçevesindeki haklarını bilmediklerinden dolayı tazminatlarını alamayabiliyorlar. Maddi tazminat talepli davaların yanı sıra manevi tazminat talepli davalar da açılabilir. Trafik kazası avukatları, mağdurlara açabilecekleri davalar ve almaları gerekli olan tazminatlar hakkında bilgilendirme yaparak maddi ve manevi tazminat haklarını almaları konusunda yardımcı olurlar.

Ölümlü Trafik Kazası Avukatının Davaya Faydası

Trafik kazalarından sonra akla gelen ilk maddi tazminat davası destekten mahrum kalma davasıdır. Kazada vefat eden kişinin vefat ettiği ana kadar maddi olarak bakımını üstlendiği aile fertleri, yakınları ve destek aldığını kanıtlayan diğer kişilerin kusurlu olan kişiye ve kusurlu aracın sigorta şirketine açtığı maddi talepli davadır. Kazanın ardından hemen trafik kazası avukatı tutulursa, sürecin eksiksiz işlemesi ve hakkın sorunsuz alınması açısından önemlidir.

Trafik kazasında vefat edenlerin yakınlarının yaşadığı derin üzüntü, kaybın acısı gibi psikolojik durumlardan dolayı manevi tazminat alabileceğini çoğu vatandaş bilmez. Oysaki trafik kazası avukatı tutan kişiler manevi tazminattan da haberler olacağından manevi tazminat davası açabilirler. Açılan bu davanı avukat tarafından takip edilmesi kazanmak için güzel bir etkendir.

Yaralanmalı Trafik Kazası Avukatının Davaya Faydası

Kanunlarla caydırıcı yasaklar konulsa da ülkemizde çok sayıda trafik kazaları meydana gelmektedir. Trafik kazalarının bazıları ölümle sonuçlanırken bazıları yaralanmalar, kalıcı veya geçici sakatlıklar ve maddi zararlarla neticelenmektedir. Trafik kazası avukatı tutan kazazedeler, yaralanma ve sakatlığa neden olan kusurlu kişiye veya kusurlu kişinin sigorta şirketine maddi zarar tazminatı davası açabilir. Sakatlığın geçici veya kalıcı olması ile yaralanmaların psikolojik zararlarının telafi edilmesi bazen oldukça zor olmaktadır. Bundan dolayı sadece maddi tazminat değil manevi tazminat davası da açılıp kanunların verdiği hak talep edilir.

Yaralanma, ölüm gibi durumların olmaması kazaların sevindiren taraflarıdır. Fakat aracın zarar görmesi maddi zarar ortaya çıkarmaktadır. Kazanın araçta meydana getirdiği zararın karşılanması gerekir. Trafik kazası avukatları müvekkilleri için tamir parasının yanında araç değer kaybı gibi maddi tazminatları davalarının kazanılmasını sağlarlar. Kusurlu tarafın trafik sigortasının olmaması veya sigortası olduğu halde hasar bedelinin teminat limitlerini aştığında hasar bedeli davası açarak müvekkilinin mağduriyetini gidermektedir.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/trafik-kazasi-avukati

Yorum yapın