Isırgan Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Isırgan Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Isırgangiller familyasına mensup olan ısırgan otu yıl boyunca yetişir,ancak yalnızca mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.Eski zamanlardan beri insanlığın sağlık amacıyla kullandığı bir bitki türüdür..Günümüzde ise pek çok ilacın yapımında kullanılması da pek şaşırtıcı değildir.

Isırgan otunun belli bir yöreye mensup değildir. ABD,Avrupa ve Dünya’nın diğer ülkelerinde hem ilaç olarak hemde gıda olarak tüketimi yapılmaktadır.Çok besleyici bir bitki olan ısırgan otunun dikenli çiçekleri bahar toniği olarak kullanılmaktadır.Isırgan otunun bütün parçaları çok yararlıdır.Özellikle yaprakları merhem,tentür ve bitkisel ilaç yapımında kullanılır.

Isırgan Otunun Romatizma İçin Faydaları

Isırgan otunun yaprakları artrit,gut,romatizma, fibromiyalji ve tendinit gibi yumuşak doku hastalıklaının ağrılı semptomlarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.Lupus ve diğer immün bozuklukları için ısırgan otu çayı içmek veya haşlanmış ısırgan otunu yemek eklem ağrılarını giderir.

Kadınlar İçin Isırgan Otunun Faydaları

İçerisinde bulundurduğu yüksek oranda demir sayesinde anemi ve yorgunluğa iyi gelmektedir.Karaciğer ve kadın hormonlarını düzenler.Emziren annelede süt üretimini arttırır.Aşırı adet kanamalarını azaltır.Menopoz semptomlarını kontrol etmek için östrojen hormonu salgılar.Adet öncesi gerginlik (PMS) belirtilerini azaltır.

Alerji İçin Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun yaprakları astım,saman nezlesi,ürtiker ve diğer alerjik hastalıklar sayesinde oluşan alerjileri rahatlatmak için homeopaik ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Böbrekler İçin Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu hem erkek hemde kadın  için de mesane ve idrar yolu işlevleri için faydalıdır.Isırgan otu çayı doğal bir idrar söktürücü gibi davranır.İdrara çıkma oranını arttırır ve böbreklerde oluşan taşları yok etmeye yardımcı olur.Prostat büyümesini azaltır.

Saç Dökülmesi ve Cilt Hastalıkları İçin Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu çayı topikal olarak uygulandığında egzama,akne ve siğilleri yok eder ve kurdeşen hastalığı ile beraber gelen kaşıntıyı hafifletir.Saçları durulama olarak kullanıldığında,saçların yeniden uzamasına ve beyaz saçların orijinal rengine geri dönmesine yardımcı olur.Kafa derisi üzerinde uyarıcı bir etkisi bulunmaktadır.Isırgan otu saçlarda kepek orannı azaltır.

Sindirim Sistemi İçin Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun yaprakları asit reflü,aşırı gaz,mide bulantısı,kolit ve çölyak hastalığı ile meydana gelen sindirim sistemi rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır.Ayrıca,boğaz ağrısı,şişmiş hemeroid,burun kanaması ve ağız yaraları için etkili bir bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Isırgan Otunun Diğer Faydaları Nelerdir

  • Diş eti iltihabını azaltır ve ağız gargarası olarak kullanıldığında dişlerde oluşan plakları önler.
  • Göğüs tıkanıklığı,öksürük,bronşit,KOAH ve Tüberküloz gibi rahatsızlıklarda göğüs bölgesini rahatlatır.
  • Alzheimer tedavisinde yararlıdır.
  • MS,ALS ve siyatik gibi nörolojik bozuklukları hafifletir.
  • Isırgan otunun köklerinden yapılmış olan ilaçlar,çocuklarda gece altına işemeyi önler.
  • Bağırsak solucanlarını ve parazitleri yok eder.
  • Troid,dalak ve pankreas gibi endokrin sistemi destekler.

 

Yorum yapın