İstanbul Göz Hastanesi muayene ücretleri

Photo of author

By Bilgio.Net

İstanbul göz hastanesi İstanbul Bahçelievler’de tek şubesi olan ve birimleri sadece göz ile ilgili sorun ve hastalıklarla alakalı olan bir özel hastanedir. İstanbul Göz Hastanesi muayene ücretleri resmi internet sitesinde yazmamaktadır, çağrı merkezinden ulaşarak SGK’lı hastalar ve SGK’sız muayene ücretlerini öğrenmiş bulunuyorum.

Ama öncelikle hastaların muayene ücretleri konusunda bilmeleri gereken bazı hususlar var. Birincisi randevu almadan doğrudan hastaneye gittiğinizde muhtemelen SGK’sız muayene ücretini ödemek zorunda kalacaksınız.

Bunun sebebi mevzuatta yer alan bir doktor için 45 hasta sınırlamasıdır. SGK her doktor için 45 adet muayene ücretini karşılıyor. Randevu olmayınca bu 45 kişi içine giremiyorsunuz ve bu yüzden daha fazla muayene ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

İkinci olarak kontrol randevularında 10 gün kuralı var. 10 gün içinde kontrole giderseniz yeniden bir muayene ücreti vermek zorunda kalmazsınız. Diyelim ki 11 gün sonraya kontrol randevusu verdiler, kontrol muayenesi bile olsa yeniden muayene ücreti ödersiniz.

Üçüncü olarak vereceğiniz ilk muayene ücreti sadece bir başlangıç ücretidir. Hastanede gözün her farklı hastalığı için başka bir birim vardır ve ilk gittiğiniz doktor sizi başka bir göz branşına yönlendirirse ona da ayrıca muayene ücreti ödersiniz. Veya size bir tanı koymak için bir takım işlemler gerekiyorsa (bazı işlemler hariç) onlara da ayrı para ödemek durumundasınız, onlar muayene ücreti kapsamının dışındadır.

Ve ayrıca hastaneye ödeyeceğiniz muayene ücretine ilave olarak bir de eczanede katılım payı ödemeniz gerekir.

Muayene ücretlendirme usulünün bu şekilde olması İstanbul Göz Hastanesi’ne has bir durum değildir. Aynı usul diğer göz hastanelerinde de uygulanır.

İstanbul göz hastanesi muayene ücretleri

Randevu alıp SGK kapsamında göz muayenesi olacaksanız İstanbul Göz Hastanesi’nin 2019 yılındaki göz muayene ücreti 65 TL’dir.

Göz muayene randevusunu çok ileri bir tarihe verirlerse ve siz hemen muayene olmak isterseniz ücret 125 TL’dir.

65 TL göz muayene ücreti henüz ilk muayene ücretidir. Eğer lens de yazdıracaksanız diğer bir göz doktoruna muayene olup 40 TL ödemeniz gerekir. Gözünüzdeki sorunu anlamak için bir teste ihtiyaç duyulursa (Örneğin göz içi basıncı ölçümü, kontrast duyarlılık testi, kornea topoğrafisi, kuru göz teşhis testi gibi testler) onların ücretleri de ayrı olacaktır. Ayrıca branşlar arasında muayene ücreti farkı da olabilir.

Yorum yapın