Jakuzi İcadı : Jakuzi Nedir ? Ne Zaman Ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

‘’ Jakuziye ihtiyacım yok, banyodan önce fasulye yemek bana yetiyor,’’ diyen her kimse derhal kalkıp odayı terk etsin. Bu, ciddi bir iş.  Jacuzzi kardeşler ( bunlardan yedi tane vardı) ABD’ye 20. Yüzyılın başlarında İtalya’dan göç etmişlerdi. Hepsi makinecilik eğitimi almıştı ve 1915’te San Francisco Panama Pasifik Fuarı’ndan esinlenen kardeşlerin en büyüğü Rachele Jacuzzi, uçak motoru tasarımları üzerinde çalışmaya başladı. Ahşap Jacuzzi Toothpick motoru hızlı bir başarı elde  etti ve kardeşeler Berkeley’de Jacuzzi Kardeşler adıyla bir imalat şirketi açamaya karar verdiler.

İlk tasarımlarından biri, kısa bir süre sonra ABD Posta İdaresi tarafından tüm Amerika’da kullanılan kapalı kabinli tek kanatlı bir uçaktı. Ancak yaptıkları uçaklardan biri 1921’de düşüp kardeşlerden Giocondo’nun ölümüne neden olunca Jacuzziler kısa bir sonra havacılığa heveslerini yitirdiler. Bunun yerine geriye kalan altı kardeş havacılık endüstrisi için geliştirilen hidrolik pompalara odaklandı. Rachele bu teknolojinin hem endüstride hem de tarımda kullanılabileceğini fark etii. Devrim niteliğindeki zirai sondaj pompası tasarımları kardeşlere 1930’daki Kaliforniya Eyalet Fuarı’nda altın madalya kazandırdı.

1948’e gelindiğinde kardeşlerden Candido, romatoid artrit hastası olan oğlunun evde hipoterapi tedavisi için şirketin teknolojisini kullanarak bir su altı pompası tasarladı. Oğlu bu tedaviye yerel bir hastanede alıyordu ve Candido çocuğunun terapi seansları sırasında acı çektiğini görmekten nefret ediyordu. Jacuzzi kardeşler J-300 pompasını terapi desteği olarak 1955’te pazarlamaya başladılar ve çok geçmeden ‘’ bitkin ev hanımları ‘’ için şifa diye reklamlar hazırlattılar. Film yıldızları Jane Mansfield ve Randolph Scoot Jacuzzi Pompası reklamlarında oynadılar ve 1958’e gelindiğinde, firmanın sattığı kendinden beslemeli jakuzi küvetleri Hollywood’da büyük rağbet gördü. Satılan yüz binlerce jakuzi, hızla tüm Amerika’da tercih edilen bir lüks ürün haline geldi. Kenneth Jacuzzi büyüyüp şirketi amcalarından devraldı ve onun yönetiminde uluslararası bir ilgi odağı haline gelen firma 1 milyar doların biraz altında bir bedelle Ekim 2006’da satıldı. Bugün Jacuzzi Group Worldwide hala dünyanın başlıca spa ve jakuzi tedarikçilerinden biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here