Kaç numara cam filmi muayeneden geçer

Photo of author

By Bilgio.Net

Araçlara takılan cam filmi konusu ülkemizde son senelerde büyük bir konu durumuna geldi. Bunda ilk önce serbest bırakılması ardından güvenlik tedbirleri nedeniyle yasak hale getirilmesi birçok kullanıcının cebinden daha fazla para çıkmasına neden oldu.

Bu durumdan insanlar şikayetçi olsa da cezai işlem uygulanmasından dolayı cam filmlerini birçok araç sahibi söktürmek zorunda kaldı. Ancak gene de hala kullanmaya devam edenler bulunuyor. Bunların akıllarına genel ilk soru ise kaç numara cam filminin muayeneden geçtiği olacaktır. Çünkü bir şekilde trafikte kullanılsa dahi aracınızı muayeneye götürdüğünüz bu işlemi başarılı bir şekilde yerine getirmeme şansınız bulunuyor.

Bu konuyla ilgili cevabı en iyi verecek noktanın TÜVTÜRK olduğunu varsayarak sitelerine küçük bir ziyaret gerçekleştirdik. Bununla ilgili bilgi sitelerinden bulunuyor. Öncelikle bazı noktalarında abartılmamış cam filmi kullanılmaması, camların sonradan boyanmaması halinde bu tür filmler hafif kusur olarak görüldüğüdür.

Eğer bilmeyenler varsa bunu şu şekilde açıklayalım. Araç muayenesinde iki tür kusur vardır. Bunlar hafif kusur ve ağır kusur olmak üzere ikiye ayrılır. Hafif kusurlar genellikle aracın muayeneden geçmesine engel değildir. Cam filmi hafif kusur olarak görülürken aracın ışıklarının yanmaması ağır kusur olarak kabul edilir. Eğer araçta sadece hafif kusur varsa bu o aracın muayeneden geçmesine engel olan bir durum olmayacaktır.

Tabi bunun da bir sınırı bulunmaktadır. Tüm camları hem içerden hem de dışarıdan net bir şekilde görülemeyecek kadar filmle kaplı olanlar ağır kusur olarak kabul edilecektir. Bunu nedeni sürücünün yolu gerekli şekilde kontrol edemeyeceği düşüncesidir. Cam filmleri güvenlik ve güneş kontrol olarak birbirinden ayrılır. Bunun yanında farklı seçenekleri de bulunmaktadır.

Güvenlik cam filmi araç içerisinin tamamen dışarıdan görülmesini engelleyecektir. Güneş kontrol cam filmi ise güneş ışınlarının araç içerisine girmesini engellerken içeride görülmemesini engellemez. Bu ikisi arasında şuan serbest olan güneş kontrol filmidir. Diğeri ile muayeneden geçme şansınız düşük olmakla birlikte adli kontroller sırasında trafik memurlarından ceza yeme ihtimaliniz çok yüksek olacağından tercihinizi ona göre yapmalısınız.

Yorum yapın