Lada Samara Motor Kulağı Nerede

Photo of author

By Bilgio.Net

Lada firmasının üretimini 2013 yılı itibariyle son verdiği bir modeldir. Samara modeli 1984 yılı ile 2013 yılları arasında 29 yıl boyunca aralıksız olarak üretilmiştir. İki farklı motor seçeneği ile piyasa sürülmüştür. 1.3 litre e 1.5 litre motor seçenekleri bulunmaktadır.

Bu motorlar enjeksiyonlu ve karbüratörlü olarak iki farklı seçenek sunulmaktadır. Üç farklı gövde tipine sahiptir. Sedan, Coupe ve HB seçenekleri bulunuyor. Ülkemizde çok az sayıda olsa da neredeyse her şeyinde yeterli sayıda Samara bulunmaktadır. Ülkemiz iklimi ile uyum göstermesi ve güçlü motorları ile dikkat çekmektedir. Bu araçların bazı parçalarını yoğun kullanım nedeniyle hala bulunabilmektedir.

Lada Samara için en çok aranan parçalardan bir tanesi motor kulağı ya da motor takozudur. Bu parçayı internet üzerinden birçok e-ticaret sitesinde bulabilme şansınız var. Motor içerisinde parçanın ne göreve yaradığı hakkında size biraz bilgi verelim. Bu parça ile motor ile şasi birbirine bağlanmaktadır.

Taşıyıcı aksamın da bu parça ile birleştirilmesi ile birlikte daha sağlam bir şekilde parça görevini yerine getirmektedir. Lada Samara motor kulağı motorun alt kısmında motorun şasi ile birleştiği noktada yer almaktadır. Parçayı biliyorsanız bunun motorun sağ tarafında olduğunu görebilirsiniz. Hızlı bir şekilde değiştirilmesi sağlanabilen bir parçadır. Tam anlamıyla çelikten üretilmeyen parçanın genelde bozulması kolay bir şekilde mümkün değildir.

Bu tür araçlarda motor kulağı arızası yaşadığınızı nasıl anlayabileceğinize bakalım. Parçada çatlama, kopma gibi parçalar bulunmaktadır. Bunun kırılması ya da çatlaması halinde gereğinden fazla olması gereken bir sallanma yaşanabilir. Bu değişim hemen araç içerisinde hissedilecektir. Bunu anlamak zor değildir.

Aracı ilk defa çalıştırdığınız anda motorda bulunan titreşim araç içerisinde direkt olarak hissedilecektir. Takur tukur şeklinde gelebilecek ses sadece parçanın bozulmasından dolayı değil aynı zamanda parçayı yerine bağlayan somunlarda gevşeme nedeniyle bu sesler duyulabilir.

Hareket ettikten sonra ise sert bir viraja girildiğinde ya da sert frenler yapıldığında motor sesi duyulabilir. Bu sorundan kurtulmak için bir motor takozu olarak sorun tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Yorum yapın