Kağıt Nasıl Yapılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kağıt Nasıl Yapılır ?

Ts’ai Lun tarafında günümüzden yaklaşık olarak 2000 yıl önce yani MS 105 yılında bugunkü kullanılan kağıdı icat etmiştir.Dutağacı kabuğu,kenevir ve kumaş parçalarını suyla karıştırarak ezmeye başlamıştır.Lapa hale gelen bu karışımı presleyerek suyunu çıkarmış ve oluşan bu ince tabakayı kuruması için güneş altında bekletmiştir.Kuruduktan sonra ortaya kağıt çıkmıştır.

Aslında insanlar MÖ 3500 yıllarında üzerine yazı yazabilecek çeşitli nesneler kullanıyorlardı.Kağıdın icadı sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişmiş kültürünün sahibi yaptı.Ts’ai Lun’un yapmış olduğu kağıt yapma metodu Orta Asya’ya 751,Bağdat’a 793 yılında ulaşmıştır.Avrupa’ya ise bu metod ancak 1151 yılında İspanya’da başlamıştır.

Özellikle matbaanın icadı ile birlikte kağıda olan ihtiyaç gittikçe büyüdü.Yeterli hammadde bulmakta zorlanıldı.Ayrıca bu şekilde kağı imalatı çok uzun zaman alıyordu.Bu yüzden Dünya’nın acilen bir çözüme ihtiyacı vardı.

Kesin bir tarih bilinmemesine karşın yaklaşık olarak 18.yüzyılın başlarında Fransız bilimci .Rene-Antoine Ferchault de Reaumur ormanda ağaçların arasında yürürken bir yaban arısı kovanını fark etti.İçerisinde arıların olmadığı bir dönemde kovanı incelemeye başladı.Birden kovanın kağıttan yapıldığı farketti.İnsanların o kadar emek verip yaptığı içerisine çeşitli kimyasallar koyarak yaptığı bu kağıdı arılar nasıl yapıyordu.

Aslında işlem çok basitti.Kısa bir gözlem sonucunda,yaban arıları ince dalları ve çürümüş kütükleri kemirir gibi ağzına alıyorlar,burada mide sıvıları ve salyalarıyla karıştırıyorlarr ve bunun sonucunda kovanlarını yapıyorlardı.Reaumur bu gözlemini 1719 yılında Fransız Kraliyet Akademisine sunmuştur.

İlk kağıt makinesi 1798 yılında yapıldı.Ancak bu geniş bir kayışın dönerek fıçıda bulunan lapayı aldığı ve ince kağıt haline getirdiği,her dönüşte tek bir kağıt yapabilen basit bir makinaydı.1809 yılında ise John Dickinson tarafından silindirli makine icat edildi.

Günümüzde kağıt üretimi yüksek teknoloji sayesinde tam otomatik olarak yapılabilmektedir.Kağıtların arasındaki kalite farkını kullanılan lifin türü,lapanı hazırlanışı,içine katılan malzemeler,kimyasal ve mekanik metodlar belirlemektedir.Liflerin elde edilmesinde ana kaynak ağaç olmasına karşın,özellik taşıyan kağıtların yapılmasında günümüzde sentetik lifler kullanılmaktadır.

“Kağıt Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın