Kahve Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce adı Coffee,bilimsel adı ise Coffea arabica ve Coffea canefora olan Kahve,ilk başta Etopya’nın Güney Batı yüksek bölgelerine ait bir bitki olan ‘’Coffea arabica’’ Arabistan’ın ‘’kahve çalısı’’,’’dağ kahvesi’’ veya ‘’Arap kahvesi’’ olarak da bilinmektedir.Coffea arabica en az 1000 yıldır kültürü yapılmış ilk kahve türüdür.Diğer ticari olarak üretilen kahve türlerinden daha az kafein içerdiği için daha iyi bir tada sahiptir.

2011 dünya üretimi 7,9 milyon ton olarak açıklanmıştır.Brezilya,Vietnam,Endonezya,Kolombiya,Etopya en büyük üreticilerdir.

Kahve,kahve çekirdeklerinin kavrulmasından sonra çeşitli şekillerde hazırlanan bir içecektir.Hafifçe asidk (pH 5.0-5.5) özelliktedir,kafein içeriğinden dolayı uyarıcı etkiye sahiptir.

Kafein (1,3,7-trimetilksantin) bugün dünyada en çok tüketilen maddelerin başındadır.Kahve ve çay kafein tüketiminin ana kaynağını oluşturur.Kahve özellikle kinik aside ester bağı ile bağlı ferulik ve kafeik asitler ve klorogenik asitlerin karmaşık bir bileşimini içermektedir.Klorojenik asitlerin laktona dönüşmeleri kahvedeki polifenollerin ana yıkım sebebidir.

kahvenin faydaları  ve yararları

Kahve’nin Faydaları Ve Etkileri Nelerdir ?

Kararlı ve ılımlı miktarda tüketilen kafein fizik kapasiteyi arttırır,yorgunluğu giderir,zihin açıklığı ve konsantrasyon artışına sebep olur.

Özellikle filtre edilmemiş kahve kullanımı miktar ile orantılı olarak kan kolesterolünde ,LDL kolesretol ve trigliseridinde artış ile ilişkilidir.Kahve yağları olan kafestol ve kahveol filtre edilmemiş kaynatılmış kahvede bulunmaktadır ve insanlarda LDL-Kol düzeylerini ciddi biçimde arttırmaktadır(günde 2 fincan kahve,total kolesterolü 20mg/dl ile %10 arasında arttırmaktadır).Kahvenin diyabet,Parkinson ve karaciğer hastalığını (siroz ve hepatoselüler karsinom),kolon kanserini önlemede faydalı etkileri son yıllarda gösterilmiştir.Diyabet riskini düşürmede altmış yaş üzerinde bu ters etki daha barizleşmektedir.

Ilımlı kahve kullanımı kalp yetersizliği riski ters orantılıdır en büyük olumlu etki günde 4-5 fincan olarak bildirilmiştir.Kahvenin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi CYP1A2 geni tarafından düzenlenmektedir.

Kafeinin ömrü 4-5 saattir.Kafein nerdeyse tamamı metabolize olur; %95’i N3-CYP1A2 enzimi tarafından demetilasyona uğrar.Bireyler arasında CYP1A2 geni farklılıklar gösterdiğinden kafeinin etkisi farklı etkiler yapmaktadır.

Filtre kahvenin,Türk Kahvesi gibi kaynatılarak yapılan kahveye,dekadeine kahvenin kafeinli kahveye göre avantajı bulunmaktadır.

Kahvede lipid transfer proteinleri Candida gibi insanlarda hastalık yapabilen mantar türlerini baskılayabilmektedir.Kavrulma sırasında yüksek molekül ağırlıklı melanoidinler meydana gelir.Melanoidinler antioksidan,mikroplara karşı,diş çürümesi,yangı,kan basıncı yüksekliği karşı ve kan şekerini düşürücü etkilere sahiptir.

Kahve’nin İstenmeyen Etkileri ve Zararları

Şu anki bilgilere göre günde 400 mg (4 fincan) kafeinin bir yan etkisi bulunmamaktadır,ancak endojenik ve çevresel faktörlerin de etkisi göz önüne alınmalıdır.Fazla kafein kullanımı psikomotor ajitasyon,uykusuzluk,baş ağrısı,gastrointestinal şikayetlere neden olur.

Gebelerde kahvenin yıkımı (metobalizması) yavaşlar.Kahein ve metabolitler plesentadan fetüse geçebilmektedir.

civet-coffee-kopi-luwak-kahvesi

Kahve Hakkında İlginç Bilgi

’Kopi Luwak kahvesi (civet coffee)’’,Asya misk kedisi tarafından yenip dışkı le çıkartıığı kahve çekirdeği ve bu çekirdekten yapılan ,dünyanın en pahalı kahvesidir.Daha seçilerek yenmiş olması ve sindirim olayında adının iyileşmiş olduğu düşünülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here