Kaks ve Emsal Nedir ? Kaks Emsal Nasıl Hesaplanır ?

İnşaat ve emlak sektöründe sıkça karşımıza çıkan bir sorudur Kaks Emsal ne demek diye.Kaks’ın diğer adı emsaldir.Kaks kelime anlamı bakımından Kat alanı Kat Sayısı anlamına gelmektedir.Peki bunun açılımı nedir ?

Kısaca özetlemek gerekirse ,arsaya inşa edilecek toplam inşaat alanının hesaplamasında kullanılan bir hesaplama çeşididir.Yani arsaya yapılmak istenen inşaatın sınırlarını ve kaç kat olacağını hesaplamaya yarayan bir yöntemdir.

Kaks oranlarının hesaplanmasında bazı belirleyici faktörler vardır.Bunların başında;inşaatın yapılacağı şehir,bulunduğu ilçenin fiziki koşulları,alt yapı olanakları,arsanın büyüklüğü ve imar planları gelmektedir.

Kaks hesaplaması yaparken inşaatta planlanan çatı katı,asma kat,bodrum katı,kapalı otopark,asansör ve yangın merdiveni gibi alanlar kaks hesabı dışında bırakılır.Hesaplama yaparken bunları göz ardı etmeyiniz.

Kaks Emsal Nasıl Hesaplanır ?

Kaks hesaplarken öncelikle inşaatın bulunduğu kaks oranlarını bilmek gerekir.Kaks oranları genellikle 0,20 – 0,30 – 0,40 – 1,0 – 1,5 – 2,0 – 2,07 –  2,5 – 3,0 değerleri arasında değişmektedir.

Diyelim ki kaks oranımız 0,40 olsun

Arsa alanımız ise ; 1000 metrekare olsun,

Bulmuş olduğumu iki değeri yani Kaks oranı ile Arsa alanımızı çarptığımız zaman ortaya 400 metrekare gibi bir sonu. Çıkıyor.Bulmuş olduğumuz bu sonuç İnşaat alanımızın sınırlarını belirlemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here