Tüketici Hakları Nedir ? Tüketici Hakları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Tüketici Hakları Nedir ? Tüketici Hakları Nelerdir ?

Tüketici hakları dediğimiz zaman herhangi bir mal ya da hizmeti satın alan kişilerin sahip olduğu haklar anlamına gelmektedir.Ülkemizde bu hakları korumak amacıyla yasal düzenlemeler yapılmış olup aynı zamanda da Tüketiciyi Koruma Dernekleri ve çeşitli kurum ve kuruluşlar bu hakları korumak için çalışmalar yapmaktadırlar.

Bütün tüketicilerin sahip olduğu ama pek fazla kişinin bilmediği Tüketici Hakları Nelerdir ? Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız belli başlı tüketici hakları şunlardır;

Taksitli Satışlarda Tüketici Hakları

  • Satıcı sözleşmede belirtilen mal ve hizmetin toplam satış fiyatını hiçbir şekilde arttıramaz.
  • Eğer tüketici isterse satıcı almış olduğu peşinatı ve senetleri vermek zorundadır.
  • 7 iş günü içinde ihtarname çekmeyen alıcı ürünü satın almış sayılır.Buna göre mal veya hizmet alırken sözleşmede bulunan tarihe çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüketici Kredilerinde Tüketici Hakları

  • Eğer tüketici çekmiş olduğu kredinin tamamını ödemek isterse banka ya da finans kuruluşu gerekli faiz ve komisyon indirimi yapmak zorundadır.
  • Eğer tüketici kredi tutarını yanlış ödemişse banka veya finans kuruluşu bunu iade etmek zorundadır.
  • Banka yada Finans kuruluşundan çekmiş olduğunuz kredide sözleşme baz alınır.Banka ya da Finans kuruluşu sözleşmede yer almadığı sürece faiz oranlarını hiçbir bahane ile değiştiremez.

Kampanyalı Satışlarda Tüketici Hakları

  • Satıcı kampanya yöntemi ile satmış olduğu malı teslim süresi geçmeden teslim etmek zorundadır.
  • Ayrıca satıcı ek para talebinde bulunamaz .
  • Satıcı taahhüt ettiği mal veya hizmeti vermek zorundadır.Taahhüt ettiği mal veya daha üst model haricinde başka bir ürün veremez.

Ayrıca  her yıl 15 Mart tarihinde Dünya Tüketiciler Günü kutlanmaktadır.Ülkemizde bu günlerde tüketiciyi bilinçlendirmek adına çeşitli seminerler düzenlenmektedir.Çeşitli yayın kuruluşlarında tüketiciyi bilinçlendirmek adına yayınlar yapılmaktadır.

Unutmamak gerekir ki her zaman tüketici haklıdır.Haklarınıza sahip çıkmak ve onları korumak için belediyelerde bulunan Tüketici Mahkemelerine başvurarak sizde haklarını arayabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın