Kan Uyuşmazlığı Nedir ? Kan Uyuşmazlığı Nasıl Oluşur ?Tedavisi Nedir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kan Uyuşmazlığı Nedir ? Kan Uyuşmazlığı Nasıl Oluşur ?Tedavisi Nedir ?

Kan Uyuşmazlığı Tıb terimlerine göre,insan vucuduna girmiş olan bir kanın,insan metobolizması tarafından yabancı olarak kabul edilip ortaya çıkan alerjik rahatsızlıklara verilen addır.Diğer bir adıda ” RH ” uygunsuzluğudur.Rh uygunsuzluğu ya da diğer bir terimle kan uyuşmazlığı kadının gebe kalması durumunda veya kan nakli gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Daha basit olarak anlatmak gerekirse eğer;Annenin kan grubu Rh Negatih,babanın kan grubu ise RH pozitif olursa bu durumda kan uyuşmazlığı gözlemlenmektedir.Kan uyuşmazlığı görülen çiftlerin doğan bebeklerinin kan grubu pozitih ya da negatif olabilmektedir.

Eğer doğan bebek annenin Rh değerini alırsa yani kan grubu negatif olursa bir sıkıntı yoktur.Eğer bebek babanın kan gubunu alırsa yani pozitif olursa o zaman çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Fakat bu ortaya çıkan sorunlar her doğumda gözlemlenmeyebilir.Bunun takibinin doğum öncesi ve doğum sonrası kontrol altında tutulması önemlidir.

Genellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan bu kan uyuşmazlığı doğan bebeklerde çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.Bunların başında kan yetmezliği ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Oluşur ?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi anne ile babanın Rh değerleri farklı olduğu zaman kan uyuşmazlığı gözlemlenmektedir.Hamilelik esnasında gözlemlenen bu kan uyuşmazlığında Rh(+) bir erkekle Rh (-) bir kadının doğan bebeğinin kan grubu Rh(+) yani babanın kan grubundan olursa bebekte bulunan Rh(+) alyuvarlar anneye geçer.

Bu alyuvar aktarması belli bir süre devam eder.Bu alyuvar akrarımı tamamlandığı zaman annenin vucudu bu alyuvarlara karşı tepki olarak antikor üretmeye başlar.Kan uyuşmazlığı aslında annenin antikor üretmeye başladığı zaman ortaya çıkmaktadır.Annenin vucudunda üretilen antikor bu sefer kordon yardımıyla bebeğe aktarılmaya başlar.Bebeğe aktarılan bu antikorlar bebekte bulunan kan hücrelerini parçalayarak ciddi sağlık problemlerine yol açar.

Kan Uyuşmazlığının Tedavisi Nedir ?

Kan uyuşmazlığının tedavi sürecinde ilk başta annenin üretmiş olduğu antikorların üretimini durdurmakla başlar.Bilindiği gibi antikorların üretimi bebeğin kan hücrelerini parçaladığı için bu üretimi durdurmak ilerde oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmeye yardımcı olur.

Bu antikorların üretimini engellemek için hamileliğin 28 haftasında Anti-D adı verilen bir iğne yapılmaktadır.Bu iğne sayesinde annede üretilen antikorlar engellenmiş olur.Bu sayede oluşabilecek hastalıklar ortadan kalkmış olur.

Yorum yapın