Kancalı Kurt Nedir ? Özellikleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Parazitlerin bir diğer türü olan kancalı kurda her yerde rastlanmaz. Bu parazitin yavruları ıslak rutubetli ve sahil yerlerdeki topraklarda, maden kuyularında, tuğla, kiremit ocaklarında yaşarlar. Oralarda yaşayan insanların arasında salgın yapan bu parazitler, topraklara yalın ayak basan insanların ayaklarındaki çatlak ve sıyrıklardan vücuda da girerler.

Kancalı Kurt Nasıl Bulaşır ?

İnsanlara bu yolla bulaştığı gibi, içilecek sulara sebze ve meyvelerle de ağız yoluyla bulaşma ortamı bulurlar. Kancalı kurt vücuda nereden girerse girsin, kana karışarak önce yüreğe, sonra akciğere ve öksürükle boğaza kadar gelip böbrek, mide ve ince bağırsaklara giderek yerleşir ve burada kancalı kurt haline dönüşürler.

Bu parazitler bağırsağın içinde sıyrıtılar çizgiler oluşturarak büyük abdestin kanlı çıkmasına yol açarlar. Vücutta ne kadar fazla kancalı kurt varsa hastalık da o oranda ağır yayılır.

kancalı-kurt-belirtileriKancalı Kurt Belirtileri Nelerdir ?

Kancalı parazitler çocuklarda büyük rahatsızlıklara meydan verirken, başlangıçta sindirimde bozukluk, iştahsızlık, dışkıda düzensizlik ve ishal görülür. Hasta gittikçe zayıflar ve kuvvetten düşer.

Hastalık ilerlerken bu parazitlerin sayısı da çoğalırsa yukarıda belirtilen rahatsızlıkların yanı sıra kalp zaafiyeti, şiddetli bir kansızlık, el ve ayaklarda limon sarısı renk meydana gelir. Hasta aşırı derecede zayıflar, göz kapakları şişer ve sonuçta bir deri bir kemik kalarak yatağa düşer.

Kancalı Kurt’tan Korunmak İçin Neler Yapılmalı ?

Bu nedenle bu parazitlerden korunmak için dikkat edilmelidir. Bu hastalığa yakalananlarkurt yumurtalarını büyük abdestleriyle etrafa saçtıkları için ancak kapalı yerlerde büyük abdeste oturmalı ve açık yerlere gitmemelidirler.

Çıplak ayakla gezilmesi halinde çocukların ayaklarındaki çatlaklardan bu parazitlerin girebileceği göz önüne alınarak onlara mutlaka ayakkabı giydirilmelidir. Günümüzde bütün bu bağırsak kurtları için kesin etkili modern ilaçlar bulunmakta ve bu ilaçlar yaşa, kiloya göre doktor tarafından verilmektedir.

Ellerin ve gıdaların temizliğine dikkat etmek, iyi pişmemiş etleri yememek, dezenfekte edilmemiş suları içmemek gibi alınacak önlemler bu tür parazitlerden kurtulmak için alınması gereken belli başlı önlemlerin başında gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here