Karabiber Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Karabiber Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Black pepper

Bilimsel Adı : Piper nigrum

karabiber

Karabiber’in Özellikleri

Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Tam olgunlaştığında koyu kırmızı renkte ve boyutu 0,5 cm olan meyvesi ( biber tanesi ) tek bir çekirdek içerir. Henüz olgunlaşmamış yeşil biber meyvesinin sıcak suda kısa süreli haşlanıp, kurutulurak veya sadece kurutulurak öğütülmüşüne biber veya kara biber, tam olgunlaşmamış kurutulmuş meyveye yeşil, olgun meyve çekirdeklerine ise beyaz biber denmektedir. Tarih boyunca ticarette para yerine kullanılan değerli bir baharatken, günümüzde bol ve ucuz bulunmaktadır. Tuz ve doymuş yağ yerine tüketimi ideal kolesterol düzeylerini sağlar. Kalorisiz bir lezzettir, yarım çorba kaşığı karabiber 3 kcal içerir.

Karabiber’in Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Piperin selenyum, vitamin B, beta karoten ve kurkumin emilimini önemli ölçüde arttırır. Az miktarda da olsa safrol isimli karsinojen etkili bir kimyasal içerir. Karabiber ekstreleri antioksidan ve antikanserojenik bulunmuştur.

Sindirim sisteminin çalışmasını destekler. Bağırsaklardaki gazı giderirken midede asit üretimini arttırır, iştah açar. Tükürük, üretimini artırarak diğer tadların da alınmasını sağlar.

Antioksidan özelliklere be başlıca sindirim kanalında antibakteriyal etkilere sahiptir. Kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürebilme ve obezite ile ilişkili hastalıklara faydalı olma potansiyaline sahiptir. Bol miktarda antioksidan içerir ve bu şekilde kansere sebep olan serbest radikalleri yok eder, yangı,koroner kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Klasik köride olduğu gibi serdeçalla karıştırıldığında meme kanserini önleyici etkileri bulunmaktadır.

Karaciğerin dil üzerindeki ve hapşırmaya sebep olan etkisi piperinden kaynaklanmaktadır. Kansere karşı ve antikonvülsif etkiye de sahiptir. Piperidin yağ hücresi farklılaşmasını  PPAR – gama aktivetisini ve ifadesini baskılayarak gerçekleştirmektedir.

karabiber zararları

Karabiber’in Besin Değeri

100 gram karabiber 255 kcal, 64.8 g karbonhidrat, 11 gram protein, 3.3 gram yağ, 26.5 gram diyet lifi, 11.3 mg kolin, 10 mikrogram folat, 0.1 mg B1, 0.24 mg B2 viramini, 1.1 mg niyasin, 156 mikrogram beta karoten, 205 mikgorgram lutein ve zeaksantin, 6 mikrogram likopen, 21 mg C vitamini,4,6 mg E vitamini, 163.7 mikrogram K vitamini, 437 mg kalsiyum, 194 mg magnezyum, 5.6 mg mangan, 173 mg fosfor, 1.4 mg çinko, 44 mg sodyum, 1259 mg potasyum, 28.9 mg demir, 1.1 mg bakır içerir. Bir çorba kaşığı ( 6 gram ) karabiber 16 kcal, 18.7 IU A vitamini, 10.2 mkg K vitamini, 27.3 mg kalsiyum, 3 mg sodyum, 5.7 mg fitosterol içerir.

Ağırlığının % 5 – 10 ‘unu oluşturan piperin isimli alkaloid, karabiberin aktif bileşenidir. Rafine ‘’ piperin ‘’ acı biber ‘’ kapsaisin ‘’ inin % 1’i kadar acıdır. Karabiber çekirdeği dış katmanı pinen, sabinen, limonen, karyofilen ve linalol gibi koku veren kimyasallar içerir. Sıkıca kapalı kaplarda saklanmazsa veya ışık altında kalırsa aroması bozulur. Biberin aroması ‘’ rotundon ‘’ isimli bir seskiterpenden  gelir.

Yorum yapın