KaraBuğday Özellikleri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

KaraBuğday Özellikleri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Buckwheat

Bilimsel Adı : Fagopyrum esculentum

karabuğday özellikleri

Karabuğday Özellikleri

Tohumu için üretilen kara buğdayın buğdayla bir ilişkisi bulunmamaktadır. Tohumları yendiği için yalancı hubuat sınıfına girmektedir. Fagopyrum tataricum ( Tartary buckwheat ) kara buğdayla yakın ilişkisi olan bir bitkidir. Ana vatanı olan Güney Doğu Asya’nın iç kısımlarından M.Ö. 6000’lerde Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’ya yayılmıştır. Avrupa’da Finlandiya’da M.Ö 5300 ve Balkanlarda M.Ö 4000’lerde tarımı yapıldığı bilinmektedir. Azotlu gübrelerin kullanımının artmasıyla birlikte karabuğday üretimi 20. Yüzyılda ciddi olarak inişe geçmiştir. Kara buğday balı koyu renkli ve sert bir baldır. Uzak doğu ve Tibet mutfağında kara buğday makarnası önemli bir yer tutar. Karabuğday unundan çeşitli hamur işleri yapılmaktadır. Kırmızı çiçekli karabuğday, fogopirinin detoksifikasyonundan sonra çay, içecek ve alkol yapımında kullanılır. Kara buğdaydan viski ve glütensiz bira, Avrupa’da yapraklarından ‘’ fagorutin ‘’ isili bitkisel çay üretilmektedir. Birkinn kurutulmuşu tıbbi maksatlarla kullanılırken taze yeşil kısımları ve filizleri sebze olarak tüketilir.

Dünya Gıda Tarım Örgütü  2011 yılı en büyük üç kara buğday üreticisi olarak Rusya ( 800 bin ), Çin ( 720 bin ), Ukrayna ( 821.6 bin ton ) açıklamıştır.

Karabuğday Besin Değeri

100 gram 343 kcal, 3 gram yağ, 13.2 gram protein ( özellikle lizin, treorin, triptofan ve kükürt içeren amino asitler olmak üzere esansiyal amino asitler ), 10 gram lif, 71.5 gram toplam karbonhidrat, 0.1 mg B1, 0.4 mg B2, 0.6 mg B6 vitamini, 7 mg niyasin, 1.2 mg pantotenik asit, 30 mkg folat, 18 mg kalsiyum, 232 mg magnezyum, 347 mg fosfor, 460 mg potasyum, 2.2 mg demir, 2.4 mg çinko, 1.1 mg bakır, 1.3 mg mangan, 1 mg sodyum, 8.3 mkg selenyum içerir.

karabuğday zararları

Karabuğday’ın Faydaları ve Etkileri

İçerdiği rutin damar duvarını kuvvetlendirir, D-kiro-inozitol’ün Tip II diyabet ve polikistik over sendromuna etkileri halen araştırılmaktadır. İçerdiği proteinlerin kolesterol ve kan basıncını düşürücü, kabızlığı giderici etkileri bulunmaktadır. Karabuğday balı çocuklardaki kronik öksürük için önerilmektedir. Antioksidan ve antigenotoksik etkili kimyasallara sahiptir.

Karabuğday Kullanırken Dikkat Edilecek Noktalar

İçerdiği tripsin inhibitörleri ısıya dayanıklıdır ve iyi pişirilmeden tüketildiğinde hazımları zordur. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hiperisin toksisitesinden dolayı filizlerin günlük tüketiminin 40 gramdan az olması önerilmetedir. İçerdiği fagoprin ışık hassasiyeti reaksiyonlarına sebep olabilir.

 

Yorum yapın