Kayaköyde ne yenir

Photo of author

By Bilgio.Net

Fethiye Kayaköy 5000 yıllık tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Peki Kayaköyde ne yenir ?

Bir birinin güneşini, rüzgarını kesmeyecek şekilde ve birbirine uyumlu mimariyle inşa edilmiş ancak şimdilerde ancak kalıntı halinde bulunan yapıları ziyaret ettikten sonra veya doğanın nefes kesici manzarası eşliğinde yürüyüşler yaptıktan sonra iyi bir mekanda enfes bir şeyler yemeyi kim istemez ?

Yabancı turistlerin bir çoğu çok ciddi bir ayrım yapmadan kendilerine hitap eden bir mekanda kendi evlerinde ne yiyorlarsa burada da benzer şeyler yemeği tercih etmektedir. Yabancı turistler biftek, sebze yemekleri, patates kızartması ve serpme kahvaltı tercih etmektedir.

Burada turistlere hitap eden çok sayıda restoran ve kahvaltı mekanı bulunmaktadır. Çoğu köyün merkezinden geçen dar yolların üzerinde bulunmaktadır. Kayaköy’e kahvaltı için gelmişseniz en uygun seçenek serpme kahvaltıdır. Kişi başı 30 TL ye burada serpme kahvaltı yiyebilirsiniz.

Bazı turistler ise Kayaköy’e özel yemekleri tercih etmektedir. Bu konuda yaygın olarak iki önemli alternatiften birisi tercih edilmektedir.

Sac böreği

Bazı mekanlar içli gözlemeye benzer şekilde sac böreği yapmaktadır. Sac böreği gayet hafif bir atıştırmalıktır.

Otlu peynirli sac böreği
Otlu peynirli sac böreği

Bülent’in yeri gibi mekanlarda pişirme işlemi mekanın içinde yapılmaktadır. Etli, kıymalı, kaşarlı, otlu, peynirli sac böreği çeşitleri yapılmaktadır. Sac böreğinin porsiyonu 12 TL den satılmaktadır.

Et ve sakatat

Sakatat ve et yemeklerini sezenler Cin Bal gibi ızgara-kebap mekanlarını tercih etmektedir. Şimdilik Cin Bal kendi kategorisinde Kayaköy’de alternatifsizdir. Ama yakın zamanda benzer mekanların açılacağı düşünülmektedir.

Yukarıda adı geçen mekanlardan Bülent’in yeri gayet ucuz ve hafif yiyecekler satmaktadır. Kayaköyde ucuz lokanta arayanlar için ideal mekanlardandır. Hizmet ve yiyecek kalitesi fiyatına göre iyidir.

Cin Bal ise lezzet konusunda öne çıkan ama biraz pahalı bir mekandır.

Önemli bir hatırlatma:

Kayaköy gibi turistlerin uğrak yerlerinde restoranlar yöreselliği öne çıkarsalar da aslında müşterilere sunulan ürünler, yöresel yiyeceklerin ticari sunuma göre modifiye edilmiş halleridir. Örneğin yörüklerin, yerel halkın yaptığı sac böreği yörede kırlarda, bayırlarda kendiliğinden yetişen otlar ile yapılırken lokantada yiyeceğiniz sac böreğinde ıspanak, maydanoz gibi kültür bitkileri ve maliyeti düşük tutmak için de peynir yerine çökelek ile yapılır.

Dolayısıyla Kayaköy’de orijinal yöresel yemekleri restoranlarda bulamazsınız.

Yorum yapın