Haselnuss çikolata domuz yağı var mı

Almanya’da ürünlerde “domuz yağı yoktur” şeklinde bir ibare olmadığı için Haselnuss çikolata domuz yağı var mı şeklinde sorulmaktadır.

Günümüzde çikolata çok farklı formata girmiş ve değişik ürünlerle birlikte kullanılmaya başlamıştır. Bazı çikolata içerikli ürünlerde az da olsa alkol içeriği de bulunmaktadır. Bazılarında ise domuz yağından üretilen jelatinler kullanılmaktadır.

Ancak bir çok çikolata çeşidinde alkol veya domuz yağı katkısı olmayıp gayrimüslim ülkelerde üretilseler dahi helaldir.

Yani yabancı marka çikolataların bir kısmı haram bir kısmı ise helaldir. Bunu anlamak için içindekiler kısmına bakmak gerekmektedir.

Haselnuss çikolata domuz yağı var mı ?

Haselnuss çikolata’nın içeriği şu şekildedir:

Zucker , kakaobutter , vollmilchpulver , kakaomasse , milchzucker , sahnepulver , butterfett , haselnussmark , emulgator(sojalecitihine) , aroma(vanilin) , kakao:%30 mindestens

Bu içeriği Türkçe’ye çevirirsek;

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu, kakao kitlesi, süt şekeri, krema tozu, tereyağı yağı, fındık ezmesi, emülgatör (soya lesitini), aroma (vanilin), kakao: en az %30

Yukarıdaki içerik incelendiğinde Haselnuss çikolatada alkol veya domuz yağı olmadığı anlaşılmaktadır.

Ürünlerdeki domuz yağı gizleniyor olabilir mi ?

Akıllardaki bir soru da firmaların ürün içeriğinin “içindekiler” kısmından gizlenip gizlenmediğidir. Acaba çikolatalara bir miktar domuz yağı ekleniyor da bu gizleniyor mu, diye merak edilmektedir.

Firmalar bir üründe ne kullanıyorsa onu “içindekiler” kısmında belirtmek zorundadır. Dolayısıyla bir çikolatada içindekiler kısmında domuz yağı veya türevine ilişkin bir bilgi verilmediyse bu konuda tereddüt yaşamaya gerek yoktur.

Çikolatada domuz yağı nasıl anlaşılır ?

Tadından veya kokusundan bir çikolatada domuz yağı olduğunu anlamak kolay değildir. Domuz yağı kullanılan ürünlerin “ağır” bir tadı olduğu söylense de işin eksperi değilseniz sadece tadından çikolatadaki domuz yağını anlayamazsınız.

Öte yandan çikolatalara konan domuz yağı saf halde değildir. Jelatin veya monogliserit şeklinde kullanıldığı için tattan anlaşılmamaktadır.

Bir Alman çikolatasında domuz yağı olup olmadığı ürün açıklamasında yazan:

  • Schwein fett (Domuz yağı, katı formda)
  • Schwein öl (Domuz yağı,sıvı formda)
  • Gelatine (Jelatin)

İfadelerinden anlaşılabilmektedir.

Jelatin sığırdan da üretilebilmekle birlikte Avrupa kaynaklı ürünlerde genelde domuzdan üretilmektedir.

Haselnuss çikolata helal mi ?

Dinimize göre bir gıda maddesinin, haram olduğuna dair bir bilgi olmadıkça bu helaldir.
Örneğin İslam memleketinde yaşıyorken kasaptan aldığımız eti acaba bu hayvanı bir müşrik mi kesti diye kaygılanmamamız gerekmektedir.

Aynı şekilde ister Türk malı isterse de Alman malı olsun “içindekiler” kısmında domuz yağı olduğuna dair bir bilgi yok ise bir üründe domuz yağı olmadığı kabul edilir.

Dolayısıyla Haselnuss çikolata helaldir. Günümüzde ürünlerin helal olup olmadığını araştıran ve helal olan ürünlere sertifika veren kuruluşlar bulunmaktadır. Bir ürünün helal sertifikası olmasa dahi haram olduğuna dair bir delil yok ise bu ürün dinen helal kabul edilir.

Bu yazıları da okuyunuz:

Nussknacker çikolatada domuz yağı var mı ?

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Domuz eti ve sağlığa zararları nelerdir ?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here